Tesla Model YLong Range RWD 5d
Detaljer
| Modelår | 2024 |
|---|---|
| 1. registrering | 5/2024 |
| Kilometertal | 43.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 600 km |
| Batterikapacitet | - |
| Energiforbrug | 149 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 347 hk/- |
| Acceleration | 5,9 sek. |
| Tophastighed | 217 km/t |
| Trækvægt | 1.600 kg |
| Farve | Sort |
Beskrivelse
🚗 Tesla Model Y Long Range RWD — 43.000 km 🚗
Nyere Model Y i Long Range RWD-versionen med stærk rækkevidde og høj effektivitet. Her får du en rummelig og moderne elbil med masser af teknologi, komfort og Teslas velkendte brugervenlighed – perfekt til både familie og pendling.
Af udstyr og highlights kan fremhæves:
✔️ Stor touchskærm med navigation og adgang til alverdens funktioner
✔️ Autopilot (adaptiv fartpilot + lane assist)
✔️ 360° overvågning via kameraer (Sentry Mode)
✔️ LED forlygter med automatisk fjernlys
✔️ 2-zoners klimaanlæg
✔️ Forvarmning via app
✔️ El-justerbare forsæder m. memory
✔️ Sædevarme for og bag
✔️ Panoramaglastag
✔️ Premium lydsystem
✔️ Trådløs mobilopladning
✔️ Bluetooth streaming & app integration
✔️ Nøglefri betjening (telefon som nøgle)
✔️ Elektrisk bagklap
✔️ Mørktonede ruder bag
✔️ Og meget mere!
🚗 Ved køb af bil hos Kloster Biler i Ry, er du i trygge hænder 🚗
⭐ Vi tager ALLE biler i bytte
⭐ Grundigt brugtvognstjek / sikkerhedstjek på eget værksted
⭐ Attraktiv finansiering og leasing – med og uden udbetaling
⭐ Nummerpladeoperatør – få bilen med det samme
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 345.610 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.969 kg |
| Bredde | 192 cm |
| Længde | 475 cm |
|---|---|
| Højde | - |
| Lasteevne | 454 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.600 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | Frunk |
|---|---|
| 2 zone klima | Fuld LED forlygter |
| 360° kamera | Håndfrit til mobil |
| 4x el-ruder | Intelligent hastighedsassistent |
| ABS-bremser | Isofix |
| Adaptiv fartpilot | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | Kørecomputer |
|---|---|
| Adaptive forlygter | Kunstlæder |
| Alufælge | Kunstlæderindtræk |
| App integration | Læderrat |
| Aut. nedbl. bakspejl | LED baglygter |
| Auto hold | LED Kørelys |
| Auto. nødbremse | Manuel forvarmning af batteri |
| Auto. parkering | Mørktonede ruder i bag |
| Automatgear | Multifunktionsrat |
| Automatisk forvarmning af batteri | Musikstreaming via bluetooth |
| Automatisk lys | Navigation |
| Automatisk nødbremsesystem | Nøglefri adgang |
| Automatisk parkeringssystem | Nøglefri tænding |
| Bakspejl m. nedbl. | Regnsensor |
| Blindvinkelassistent | Sædevarme |
| DAB+ Radio | Skiltegenkendelse |
| Dæktryksmåler | Splitbagsæde |
| El betjent bagklap | Tonede ruder |
| El indst. førersæde m. memory | Trådløs mobilopladning |
| El indst. forsæder | Udv. temp. måler |
| El-klapbare sidespejle m. varme | USB C tilslutning |
| Elektrisk parkeringsbremse | Varme i rat |
| Elsæder | Varmepumpe |
| Fjernlysassistent | Vognbaneassistent |