Tesla Model YLong Range AWD 5d
Detaljer
| Modelår | 2023 |
|---|---|
| 1. registrering | 3/2023 |
| Kilometertal | 66.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 533 km |
| Batterikapacitet | 75,0 kWh |
| Energiforbrug | 169 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 250 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 514 hk/- |
| Acceleration | 5,0 sek. |
| Tophastighed | 217 km/t |
| Trækvægt | 1.600 kg |
| Farve | Hvid |
Beskrivelse
⚡ Tesla Model Y Long Range AWD – 2023
514 hk • Dual Motor • Ren elektrisk køreglæde
🚗 BILENS UDSTYR:
✅ Long Range – lang rækkevidde og effektiv firehjulstræk
✅ Autopilot med avancerede førerassistenter
✅ Panoramaglastag der giver et lyst og eksklusivt kabinemiljø
✅ Elektrisk justerbare forsæder
✅ 360° kameraer, sensorer og automatisk nødbremse
✅ Stor 15" touchskærm med Teslas intuitive interface
✅ Elektrisk bagklap
✅ Premium kabine med minimalistisk design og høj komfort
✅ Sædevarme for og bag
✅ Rummeligt bagagerum + frunk
✅ Ratvarme
✅ Keyless entry & phone-as-key
✅ Blindvinkelassistent
✅ Navigation med live trafikdata
✅ Trådløs mobilopladning
✅ Regnsensor
💡VI TILBYDER DIG:
✅ Finansiering med & uden udbetaling (BLIV GODKENDT PÅ UNDER 1 TIME)
✅ Udvidet GoSafe købstryghed til alle biler
✅ Bilforsikring med fordelagtige vilkår og mulighed for månedlig betaling
✅ Kilometergaranti
🕒 Åbent alle hverdage fra 9:00-17:30 & søndage 11:00-16:00 🕒
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 436.710 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 854 liter |
| Vægt | 2.057 kg |
| Bredde | 192 cm |
| Længde | 475 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 562 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.600 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 2 zone klima | Elsæder |
|---|---|
| 360° kamera | Fartpilot |
| 4x el-ruder | Fjernb. centrallås |
| 6 personers | Fuldaut. klima |
| ABS-bremser | Håndfrit til mobil |
| Adaptiv fartpilot | Højdejust. førersæde |
| Aircondition | Internet |
|---|---|
| App integration | Isofix |
| Apple carplay | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Aut. nedbl. bakspejl | Kørecomputer |
| Auto hold | Læderrat |
| Automatgear | LED baglygter |
| Bakkamera | Multifunktionsrat |
| Bakspejl m. nedbl. | Musikstreaming via bluetooth |
| Blindvinkelassistent | Nøglefri adgang |
| DAB+ Radio | Nøglefri tænding |
| Digitalt cockpit | Panoramatag |
| El betjent bagklap | Parkeringssensor (bag) |
| El indst. førersæde | Parkeringssensor (for) |
| El indst. forsæder | Sædevarme |
| El komfortsæder | Skiltegenkendelse |
| El-klapbare sidespejle | Stemmebetjening |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Træthedsregistrering |
| El-ruder | Varme i rat |
| El-sidespejle m. varme | Vognbaneassistent |