Skoda Enyaq85x iV Sportline Maxx 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 5/2025 |
| Kilometertal | 15.500 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 536 km |
| Batterikapacitet | 77,0 kWh |
| Energiforbrug | 160 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 286 hk/679 nm |
| Acceleration | 6,7 sek. |
| Tophastighed | 180 km/t |
| Trækvægt | 1.200 kg |
| Farve | Sortmetal |
Beskrivelse
⭐ ŠKODA ENYAQ 85x SPORTLINE ⭐
🏁 Performance & teknologi
⛰️ 4x4 firehjulstræk - MAXX pakke, Svingbart anhængertræk
🔋 WLTP-rækkevidde op til 536 km
Adaptiv undervogn
Adaptiv fartpilot
Matrix LED-forlygter
Light Band
💺 Komfort & luksus
El-justerbare forsæder med memory, varme og massage
Varme i rat
3-zone klimaanlæg
Head-Up Display
360° kamera
🎶 Interiør & infotainment
Apple CarPlay
Canton premium lydanlæg
🛞 Design & finish
Sportline eksteriør
Ambiente belysning
21" Supernova alufælge
El-betjent bagklap
⭐ Vi tilbyder fleksible finansieringsløsninger – både med og uden udbetaling.
⭐ Få attraktive forsikringspriser gennem ŠKODA Forsikring med solide dækninger og høj tryghed.
multifunktionsrat, mørk loftbeklædning, læderrat, el-klapbare sidespejle m/varme, dynamisk blinklys i bag, mørktonede ruder i bag, led baglygter, tågelygter, udv. temp. måler, elektrisk parkeringsbremse, automatisk forvarmning af batteri, manuel forvarmning af batteri, trådløs mobilopladning, app integration, usb-c tilslutning, alarm, intelligent hastighedsassistent, træthedsregistrering, blindvinkelsassistent, auto hold, automatisk nødbremsesystem, stemmebetjening, automatisk nødassistent, vognbaneassistent, isofix, skiltegenkendelse, dæktryksmåler
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 585 liter |
| Vægt | 2.230 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 466 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 520 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.200 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 9 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 21 tommer Alufælge | Fartpilot |
|---|---|
| 3 zone klima | Fjernlysassistent |
| 360° kamera | Fod betjent bagklap |
| 4x el-ruder | Fuld LED forlygter |
| ABS-bremser | Fuldaut. klima |
| Adaptiv fartpilot | Head-up display |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | Højdejust. førersæde |
|---|---|
| Adaptiv undervogn | Højdejust. forsæde |
| Adaptive forlygter | Intelligent hastighedsassistent |
| Aircondition | Isofix |
| Alarm | Justerbar lændestøtte |
| Alcantaraindtræk | Klimaanlæg, 3-zonet |
| Alufælge | Læderrat |
| Ambiente belysning | LED baglygter |
| Android auto | LED Kørelys |
| App integration | Manuel forvarmning af batteri |
| Apple carplay | Massage i førersæde |
| Auto hold | Massage i forsæder |
| Auto. nødbremse | Matrix LED forlygter |
| Automatgear | Mørk loftbeklædning |
| Automatisk forvarmning af batteri | Mørktonede ruder i bag |
| Automatisk lys | Multifunktionsrat |
| Automatisk nødassistent | Navigation |
| Automatisk nødbremsesystem | Parkeringssensor (bag) |
| Bakkamera | Parkeringssensor (for) |
| Blindvinkelassistent | Sædevarme |
| Dæktryksmåler | Skiltegenkendelse |
| Delalcantaraindtræk | Sportssæder |
| Digitalt cockpit | Stemmebetjening |
| Dynamisk blinklys i bag | Svingbart træk (manuelt) |
| El betjent bagklap | Tågelygter |
| El indst. førersæde | Tonede ruder |
| El indst. førersæde m. memory | Trådløs mobilopladning |
| El indst. forsæder | Træthedsregistrering |
| El komfortsæder | Udv. temp. måler |
| El-justerbar lændestøtte | USB C tilslutning |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Varme i rat |
| Elektrisk parkeringsbremse | Varmepumpe |
| Elsæder | Vognbaneassistent |