Skoda Enyaq85 iV Sportline 5d
Detaljer
| Modelår | 2025 |
|---|---|
| 1. registrering | 9/2024 |
| Kilometertal | 17.500 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 566 km |
| Batterikapacitet | 76,6 kWh |
| Energiforbrug | 157 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 286 hk/545 nm |
| Acceleration | 6,7 sek. |
| Tophastighed | 180 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Gråmetal |
Beskrivelse
⭐⭐⭐ ŠKODA ENYAQ 85 – SPORTLINE ⭐⭐⭐
Rækkevidde (WLTP): Op til 566 km
Udstyrspakker: Sportline · Svingbart anhængertræk
✔️ Udstyr & Highlights
Matrix LED-forlygter
19" alufælge - vinterhjul
Varmepumpe
Adaptiv fartpilot
Bakkamera
🪑 Komfort & Indretning
El-førersæde med 3x memory og varme
3-zone klimaanlæg
Ambient belysning
El-bagklap
Varme i rat
🎵 Infotainment & Teknologi
Navigation
Apple CarPlay
Canton premium lydanlæg
⭐ Vi tilbyder fleksible finansieringsløsninger – både med og uden udbetaling.
⭐ Få attraktive forsikringspriser gennem ŠKODA Forsikring med solide dækninger og høj tryghed.
mørk loftbeklædning, sportssæder, el-klapbare sidespejle m/varme, dynamisk blinklys i bag, led baglygter, tågelygter, udv. temp. måler, elektrisk parkeringsbremse, app integration, usb-c tilslutning, træthedsregistrering, lygtevasker, blindvinkelsassistent, auto hold, automatisk nødassistent, stemmebetjening, vognbaneassistent, automatisk nødbremsesystem, skiltegenkendelse, isofix, fjernlysassistent, dæktryksmåler, regnsensor
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 395.515 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 585 liter |
| Vægt | 2.201 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 465 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 399 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 9 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | Fartpilot |
|---|---|
| 3 zone klima | Fjernlysassistent |
| 4x el-ruder | Fuld LED forlygter |
| ABS-bremser | Fuldaut. klima |
| Adaptiv fartpilot | Intelligent hastighedsassistent |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | Isofix |
| Adaptive forlygter | Klimaanlæg, 3-zonet |
|---|---|
| Aircondition | Læderrat |
| Alcantaraindtræk | LED baglygter |
| Alufælge | LED Kørelys |
| Ambiente belysning | Lygtevasker |
| Android auto | Massage i førersæde |
| App integration | Matrix LED forlygter |
| Apple carplay | Mørk loftbeklædning |
| Auto hold | Multifunktionsrat |
| Auto. nødbremse | Navigation |
| Automatgear | Parkeringssensor (bag) |
| Automatisk lys | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk nødassistent | Regnsensor |
| Automatisk nødbremsesystem | Sædevarme |
| Bakkamera | Skiltegenkendelse |
| Blindvinkelassistent | Sportssæder |
| Dæktryksmåler | Stemmebetjening |
| Delalcantaraindtræk | Svingbart træk (manuelt) |
| Digitalt cockpit | Tågelygter |
| Dynamisk blinklys i bag | Træthedsregistrering |
| El betjent bagklap | Udv. temp. måler |
| El indst. førersæde | USB C tilslutning |
| El indst. førersæde m. memory | Varme i rat |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Varmepumpe |
| Elektrisk parkeringsbremse | Vinterhjul |
| Elsæder | Vognbaneassistent |