Skoda Enyaq85 iV Advanced 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 8/2025 |
| Kilometertal | 5.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 575 km |
| Batterikapacitet | 77,0 kWh |
| Energiforbrug | 151 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 286 hk/545 nm |
| Acceleration | 6,7 sek. |
| Tophastighed | 180 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Sølvmetal |
Beskrivelse
Adaptiv fartpilot, El-bagklap med Virtual Pedal, Multifunktionslæderrat med varme, 19" alufælge "Proteus", Climatronic klimaanlæg - 3 zoner, Lys- og regnsensor, Varme i forsæder, Lane Assist, Side Assist, Traffic Sign Recognition, Travel Assist, Bakkamera, Parkeringssensorer for og bag, Navigation, Phone Box med trådløs opladning, Trådløst SmartLink (Apple CarPlay/Android Auto), 5.3" Digitalt Cockpit, 13" infotainment display, 8 højttalere, Ambientebelysning i for- og bagdøre - 10 farver, Sunset - mørktonede ruder bag, Paraply i førerdøren, Design Selection - Loft, 2x USB-C porte i midterkonsollen foran, 2x USB-C stik bag
Ekstraudstyr på denne bil: Brilliant Silver: 5.995,-, Anhængertræk med elektrisk frigørelse: 8.995,-, Advanced Pakke 29.999,- (Indeholder: LED Matrix forlygter, LED high baglygter, El-førersæde med memory og massagefunktion, Side airbags bag, solgardiner i bagdøre, Head-up-display med augmented reality display, Light Band, Canton Sound System og Area View.)
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 585 liter |
| Vægt | 2.141 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 466 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 509 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | Fod betjent bagklap |
|---|---|
| 360° kamera | Fuldaut. klima |
| 4x el-ruder | Matrix LED forlygter |
| ABS-bremser | Multifunktionsrat |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | Navigation |
| Alufælge | Regnsensor |
| Automatgear | Sædevarme |
|---|---|
| Bakkamera | Svingbart træk (manuelt) |
| El betjent bagklap | Trådløs mobilopladning |
| El indst. førersæde m. memory | Varmepumpe |
| El-klapbare sidespejle m. varme |