Skoda Enyaq80 iV Premium Loft 5d
Detaljer
| Modelår | 2023 |
|---|---|
| 1. registrering | 12/2023 |
| Kilometertal | 48.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 540 km |
| Batterikapacitet | 77,0 kWh |
| Energiforbrug | 159 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 204 hk/310 nm |
| Acceleration | 8,7 sek. |
| Tophastighed | 160 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Grønmetal |
Beskrivelse
kørecomputer, digitalt cockpit, bagagerumsdækken, stofindtræk, multifunktionsrat, el indst. førersæde m. memory, justerbar lændestøtte, 19" alufælge, el-klapbare sidespejle m/varme, tågelygter, matrix led forlygter, led kørelys, led baglygter, tagræling, mørktonede ruder i bag, svingbart træk (manuel), dynamisk blinklys i bag, automatgear, varme i rat, fuldaut. klima, varmepumpe, nøglefri adgang, adaptiv fartpilot, aut. nedbl. bakspejl, sædevarme, nøglefri tænding, adaptiv fartpilot med kø-assistent, udv. temp. måler, 4x el-ruder, automatisk start/stop, fod betjent bagklap, el betjent bagklap, elektrisk parkeringsbremse, trådløs mobilopladning, type-2 ladekabel, dab+ radio, navigation, håndfrit til mobil, apple carplay, android auto, usb-c tilslutning, bakkamera, parkeringssensor (for), parkeringssensor (bag), dæktryksmåler, skiltegenkendelse, isofix, fjernlysassistent, 7 airbags, vognbaneassistent, stemmebetjening, automatisk nødassistent, automatisk nødbremsesystem, esp, blindvinkelsassistent, auto hold
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 585 liter |
| Vægt | 2.042 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 465 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 570 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | Fuldaut. klima |
|---|---|
| 4x el-ruder | Håndfrit til mobil |
| 7 airbags | Isofix |
| ABS-bremser | Justerbar lændestøtte |
| Adaptiv fartpilot | Kørecomputer |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | LED baglygter |
| Alufælge | LED Kørelys |
|---|---|
| Android auto | Matrix LED forlygter |
| Antispin | Mørktonede ruder i bag |
| Apple carplay | Multifunktionsrat |
| Aut. nedbl. bakspejl | Navigation |
| Auto hold | Nøglefri adgang |
| Auto. nødbremse | Nøglefri tænding |
| Automatgear | Parkeringssensor (bag) |
| Automatisk nødassistent | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk nødbremsesystem | Sædebetræk, stof |
| Automatisk start/stop | Sædevarme |
| Bagagerumsdækken | Skiltegenkendelse |
| Bakkamera | Stemmebetjening |
| Bakspejl m. nedbl. | Stofindtræk |
| Blindvinkelassistent | Svingbart træk (manuelt) |
| DAB+ Radio | Tågelygter |
| Dæktryksmåler | Tagræling |
| Digitalt cockpit | Tonede ruder |
| Dynamisk blinklys i bag | Trådløs mobilopladning |
| El betjent bagklap | Type-2 ladekabel |
| El indst. førersæde m. memory | Udv. temp. måler |
| El-klapbare sidespejle m. varme | USB C tilslutning |
| Elektrisk parkeringsbremse | Varme i rat |
| ESP / ESC | Varmepumpe |
| Fjernlysassistent | Vognbaneassistent |
| Fod betjent bagklap |