Skoda Elroq85 iV Sportline Maxx 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 11/2025 |
| Kilometertal | 3.500 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 562 km |
| Batterikapacitet | 77,0 kWh |
| Energiforbrug | 155 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 286 hk/545 nm |
| Acceleration | 6,7 sek. |
| Tophastighed | 180 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Gråmetal |
Beskrivelse
SKODA ELROQ SPORTLINE MAXX - Klar til omgående levering
Farve: Grå metallak - Graphite Grey
Indtræk: Sportline (sort alkantara stof med sort dellæder), sportrat, sort himmel og dekorelementer i carbon design)
✅ Elektrisk rækkevidde: 570 km (WLTP)
✅ 5 års / 150.000 km garanti
✅ Anhængertræk, svingbart
✅ 21" Supernova Alufælge
✅ Pre-conditionering af batteri
✅ Adaptiv fartpilot m. travel assist
✅ Varmepumpe
✅ Lynopladning
✅ Apple Carplay / Android Auto (trådløs)
Max pakke:
✅ Light Band
✅ El-bagklap med virtuel pedal
✅ Matrix LED High forlygter
✅ Side airbags for og bag + gardin- og centerairbag
✅ LED High baglygter med animeret lysfunktioner
✅ Bagagerumsafdækning med bagagenet
✅ Head-up display
✅ Area view (360-graders kamera)
✅ Elektrisk justerbare forsæder med memory og massage
Premium pakke:
✅ El-bagklap med virtuel pedal
✅ Matrix LED High forlygter
✅ Side airbags for og bag + gardin- og centerairbag
✅ LED High baglygter med animeret lysfunktioner
✅ Bagagerumsafdækning med bagagenet
Advanced pakke:
✅ El-bagklap med virtuel pedal
✅ Matrix LED High forlygter
✅ Side airbags for og bag + gardin- og centerairbag
✅ LED High baglygter med animeret lysfunktioner
✅ Bagagerumsafdækning med bagagenet
✅ Head-up display
✅ Area view (360-graders kamera)
✅ Elektrisk justerbart førersæde med memory og massage
✅ Canton Sound System
✅ Transportpakke m. hævet bagagerumsbundautomatisk nødassistent
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 470 liter |
| Vægt | 2.044 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 449 cm |
|---|---|
| Højde | 163 cm |
| Lasteevne | 606 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 15 tommer Alufælge | Elsæder |
|---|---|
| 16 tommer Alufælge | ESP / ESC |
| 17 tommer Alufælge | Fartpilot |
| 18 tommer Alufælge | Fjernb. centrallås |
| 19 tommer Alufælge | Fjernlysassistent |
| 2 zone klima | Fod betjent bagklap |
| 20 tommer Alufælge | Fuld LED forlygter |
|---|---|
| 21 tommer Alufælge | Fuldaut. klima |
| 3 zone klima | Håndfrit til mobil |
| 360° kamera | Head-up display |
| 4x el-ruder | Højdejust. førersæde |
| ABS-bremser | Højdejust. forsæde |
| Adaptiv fartpilot | Integrerede rullegardiner |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | Intelligent hastighedsassistent |
| Adaptive forlygter | Isofix |
| Aftageligt træk | Justerbar lændestøtte |
| Airbags | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Aircondition | Klimaanlæg, 3-zonet |
| Akustikglas i bag | Kørecomputer |
| Alufælge | Kunstlæder |
| Ambiente belysning | Kunstlæderindtræk |
| Android auto | Læderindtræk |
| Anhængertræk, aftagl. | Læderrat |
| Antispin | LED Kørelys |
| App integration | Lygtevasker |
| Apple carplay | Massage i førersæde |
| Aut. nedbl. bakspejl | Massage i forsæder |
| Auto hold | Matrix LED forlygter |
| Auto. nødbremse | Mørk loftbeklædning |
| Auto. parkering | Mørktonede ruder i bag |
| Automatgear | Motorkabinevarmer |
| Automatisk nødassistent | Multifunktionsrat |
| Automatisk nødbremsesystem | Musikstreaming via bluetooth |
| Automatisk parkeringssystem | Navigation |
| Bagagerumsdækken | Nøglefri adgang |
| Bakkamera | Nøglefri tænding |
| Bakspejl m. nedbl. | Områdebelysning |
| Blindvinkelassistent | Parkeringssensor (bag) |
| Centrallås | Parkeringssensor (for) |
| DAB radio | Regnsensor |
| DAB+ Radio | Sædebetræk, dellæder |
| Delalcantaraindtræk | Sædebetræk, læder |
| Delkunstlæderindtræk | Sædevarme |
| Dellæderindtræk | Semi-automatisk parkeringssystem |
| Digitalt cockpit | Skiltegenkendelse |
| Dobbelt bagagerumsbund | Splitbagsæde |
| Dynamisk blinklys | Sportssæder |
| Dynamisk blinklys i bag | Stemmebetjening |
| EDR-boks | Svingbart træk (manuelt) |
| El betjent bagklap | Tagræling |
| El indst. førersæde | Tonede ruder |
| El indst. førersæde m. memory | Trådløs mobilopladning |
| El indst. forsæder | Træk |
| El komfortsæder | Træthedsregistrering |
| El-justerbar lændestøtte | Trafikkamera |
| El-klapbare sidespejle | Type-2 ladekabel |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Udv. temp. måler |
| El-ruder | USB C tilslutning |
| El-sidespejle | Varme i rat |
| El-sidespejle m. varme | Varmepumpe |
| Elektrisk parkeringsbremse | Vognbaneassistent |