Skoda Elroq60 iV Sportline 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 3/2026 |
| Kilometertal | 100 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 424 km |
| Batterikapacitet | 59,0 kWh |
| Energiforbrug | 160 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 204 hk/310 nm |
| Acceleration | 8,0 sek. |
| Tophastighed | 160 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Sortmetal |
Beskrivelse
Elroq 60 Sportline inkl. advanced pakke og træk
, kørecomputer, digitalt cockpit, bagagerumsdækken, dobbelt bagagerumsbund, multifunktionsrat, læderrat, stofindtræk, dellæderindtræk, alcantaraindtræk, højdejust. førersæde, højdejust. forsæder, el indst. førersæde m. memory, alufælge, 20" alufælge, el-klapbare sidespejle m/varme, matrix led forlygter, dynamisk blinklys i bag, tagræling, mørktonede ruder i bag, svingbart træk (manuel), 2 zone klima, varme i rat, varmepumpe, nøglefri adgang, fjernb. centrallås, nøglefri tænding, fartpilot, adaptiv fartpilot, aut. nedbl. bakspejl, sædevarme, udv. temp. måler, el-ruder, fod betjent bagklap, el betjent bagklap, headup display, elektrisk parkeringsbremse, trådløs mobilopladning, type-2 ladekabel, app integration, navigation, håndfrit til mobil, apple carplay, android auto, musikstreaming via bluetooth, regnsensor, bakkamera, parkeringssensor (for), parkeringssensor (bag), 360° kamera, dæktryksmåler, skiltegenkendelse, træthedsregistrering, isofix, fjernlysassistent, automatisk lys, db. airbags, vognbaneassistent, automatisk nødbremsesystem, blindvinkelsassistent, auto hold
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 280.314 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 470 liter |
| Vægt | 174 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 449 cm |
|---|---|
| Højde | 163 cm |
| Lasteevne | 2.286 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 2 zone klima | Håndfrit til mobil |
|---|---|
| 20 tommer Alufælge | Head-up display |
| 360° kamera | Højdejust. førersæde |
| ABS-bremser | Højdejust. forsæde |
| Adaptiv fartpilot | Intelligent hastighedsassistent |
| Alcantaraindtræk | Isofix |
| Alufælge | Klimaanlæg, 2-zonet |
|---|---|
| Android auto | Kørecomputer |
| App integration | Læderrat |
| Apple carplay | Matrix LED forlygter |
| Aut. nedbl. bakspejl | Mørktonede ruder i bag |
| Auto hold | Multifunktionsrat |
| Auto. nødbremse | Musikstreaming via bluetooth |
| Automatgear | Navigation |
| Automatisk lys | Nøglefri adgang |
| Automatisk nødbremsesystem | Nøglefri tænding |
| Bagagerumsdækken | Parkeringssensor (bag) |
| Bakkamera | Parkeringssensor (for) |
| Bakspejl m. nedbl. | Regnsensor |
| Blindvinkelassistent | Sædebetræk, dellæder |
| Dæktryksmåler | Sædebetræk, stof |
| Dellæderindtræk | Sædevarme |
| Digitalt cockpit | Skiltegenkendelse |
| Dobbelt bagagerumsbund | Stofindtræk |
| Dynamisk blinklys i bag | Svingbart træk (manuelt) |
| El betjent bagklap | Tagræling |
| El indst. førersæde m. memory | Tonede ruder |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Trådløs mobilopladning |
| El-ruder | Træthedsregistrering |
| Elektrisk parkeringsbremse | Type-2 ladekabel |
| Fartpilot | Udv. temp. måler |
| Fjernb. centrallås | Varme i rat |
| Fjernlysassistent | Varmepumpe |
| Fod betjent bagklap | Vognbaneassistent |