Skoda Elroq60 iV 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 3/2026 |
| Kilometertal | 100 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 426 km |
| Batterikapacitet | 59,0 kWh |
| Energiforbrug | 159 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 204 hk/310 nm |
| Acceleration | 8,0 sek. |
| Tophastighed | 160 km/t |
| Trækvægt | 1.000 kg |
| Farve | Grøn |
Beskrivelse
Elroq 60 inkl. premium pakke
, kørecomputer, digitalt cockpit, bagagerumsdækken, stofindtræk, multifunktionsrat, læderrat, højdejust. førersæde, højdejust. forsæder, alufælge, 19" alufælge, el-klapbare sidespejle m/varme, matrix led forlygter, dynamisk blinklys i bag, mørktonede ruder i bag, varme i rat, 2 zone klima, fuldaut. klima, fartpilot, nøglefri adgang, adaptiv fartpilot, el betjent bagklap, sædevarme, el-ruder, elektrisk parkeringsbremse, trådløs mobilopladning, manuel forvarmning af batteri, type-2 ladekabel, app integration, navigation, android auto, håndfrit til mobil, apple carplay, musikstreaming via bluetooth, parkeringssensor (bag), parkeringssensor (for), bakkamera, dæktryksmåler, skiltegenkendelse, db. airbags, fjernlysassistent, vognbaneassistent, blindvinkelsassistent, automatisk nødbremsesystem, auto hold
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 260.315 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 470 liter |
| Vægt | 174 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 449 cm |
|---|---|
| Højde | 163 cm |
| Lasteevne | 2.286 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.000 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | Håndfrit til mobil |
|---|---|
| 2 zone klima | Højdejust. førersæde |
| ABS-bremser | Højdejust. forsæde |
| Adaptiv fartpilot | Intelligent hastighedsassistent |
| Alufælge | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Android auto | Kørecomputer |
| App integration | Læderrat |
|---|---|
| Apple carplay | Manuel forvarmning af batteri |
| Auto hold | Matrix LED forlygter |
| Auto. nødbremse | Mørktonede ruder i bag |
| Automatgear | Multifunktionsrat |
| Automatisk nødbremsesystem | Musikstreaming via bluetooth |
| Bagagerumsdækken | Navigation |
| Bakkamera | Nøglefri adgang |
| Blindvinkelassistent | Parkeringssensor (bag) |
| Dæktryksmåler | Parkeringssensor (for) |
| Digitalt cockpit | Sædebetræk, stof |
| Dynamisk blinklys i bag | Sædevarme |
| El betjent bagklap | Skiltegenkendelse |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Stofindtræk |
| El-ruder | Tonede ruder |
| Elektrisk parkeringsbremse | Trådløs mobilopladning |
| Fartpilot | Type-2 ladekabel |
| Fjernlysassistent | Varme i rat |
| Fuldaut. klima | Vognbaneassistent |