Porsche Taycan TurboPerformance+ 4d
Detaljer
| Modelår | 2020 |
|---|---|
| 1. registrering | 8/2020 |
| Kilometertal | 58.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 453 km |
| Batterikapacitet | 83,7 kWh |
| Energiforbrug | 228 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 1.080 kr. / år |
| Ydelse | 625 hk/850 nm |
| Acceleration | 3,2 sek. |
| Tophastighed | 260 km/t |
| Trækvægt | - |
| Farve | - |
Beskrivelse
Ekstraordinær og yderst veludstyret Taycan Turbo - Der er sat krydser på udstyrslisten for mange penge. Passet efter forskrifter hos Porsche!
Udpluk:
21” Missions E-Design alufælge, GT sportsrat, Porsche Electric Sport Sound, PSCB med hvide bremsekalibre, Passager display, Luftaffjedring med PASM
Panoramatag, fast, PTV Plus, Taghimmel i Race-Tex, Avanceret klimaanlæg
Matrix LED-forlygter inkl. PDLS, Forsæder med varme og køl, 3D-Surroundview 360 graders kamera, Ratvarme, 2 personers bagsæde, BOSE Surround Sound System, Porsche InnoDrive inkl. adaptiv fartpilot, Lane Change Assist, El-bejent ladeklap i begge sider, Entry & Drive nøglefri adgang & start, Adaptive, sportssæder for med memory, Porsche Intelligent Range Manager
Sport Chrono-pakke, Varmepumpe og helt sikkert meget mere.
Prisen er ex. Moms - ex. Afgift
Evt. bytte?
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 1.444.078 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Sedan |
| Bagagerumsstørrelse | 366 liter |
| Vægt | 2.305 kg |
| Bredde | 197 cm |
| Længde | 496 cm |
|---|---|
| Højde | 138 cm |
| Lasteevne | 575 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 4 |
Udstyr og tilbehør
| ABS-bremser | Fartpilot |
|---|---|
| Adaptiv undervogn | Fjernlysassistent |
| Aircondition | Fuldaut. klima |
| Alufælge | Internet |
| Apple carplay | Kurvelys |
| Auto. nødbremse | LED Kørelys |
| Auto. parkering | Navigation |
|---|---|
| Automatgear | Nøglefri tænding |
| Automatisk lys | Panoramatag |
| Bakkamera | Parkeringssensor (for) |
| Blindvinkelassistent | Sædevarme |
| Dæktryksmåler | Servo |
| El betjent bagklap | Soltag |
| El komfortsæder | Vognbaneassistent |
| El-ruder | Xenonlygter |