Polestar 2Long Range Nordic Edition AWD 5d
Detaljer
| Modelår | 2025 |
|---|---|
| 1. registrering | 6/2025 |
| Kilometertal | 14.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 595 km |
| Batterikapacitet | 82,0 kWh |
| Energiforbrug | 159 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 150 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 421 hk/740 nm |
| Acceleration | 4,5 sek. |
| Tophastighed | 205 km/t |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Gråmetal |
Beskrivelse
Er du på udkig efter en elegant og moderne bil, så tag et kig på denne Polestar 2 fra 2025. Den har kørt kun 14.000 km og er klar til mange flere eventyr.
Dette køretøj er spækket med smart teknologi og komfort, der gør hver køretur til en fornøjelse. Det imponerende 360 graders "birdview" kamera sikrer optimal udsyn ved parkering, mens den adaptive fartpilot gør længere ture til en afslappende oplevelse.
🚗 Nævneværdigt udstyr:
✅ El indst. førersæde med memory
✅ Spotify
✅ Varmepumpe
✅ Matrix LED forlygter
✅ Glastag
✅ Skiltegenkendelse
✅ 360 graders kamera "birdview"
✅ Navigation
Få tryghed med i købet – hos Pedersen & Nielsen
Når du køber brugt bil hos os, tilbyder vi en udvidet Fragus GoSafe-garanti. Den dækker i hele Europa, har ingen selvrisiko og giver dig ro i maven – uanset bilens alder eller kilometerstand.
Kontakt os og hør, hvilken garanti der passer bedst til din næste bil.
Vidste du at vi hos Pedersen & Nielsen…
✔️ Tager din nuværende bil i bytte – få et uforpligtende tilbud.
✔️ Sælger alle vores brugte biler online. Bilen leveres klargjort til din Pedersen & Nielsen afdeling – eller endda
hjemme hos dig selv, nemmere bliver det ikke.
✔️ Har serviceaftaler til alle brugte biler. Priserne starter fra kun 99,- pr. måned
✔️ Er klar til at hjælpe dig! Kontakt os via telefon, mail eller chat – https://www.autohus.dk/kontakt/
✔️ Hjælper dig med at finde drømmebilen. Vi har mange biler på lager og flere på vej – se vores biler her:
https://www.autohus.dk/brugte-biler/
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 421.386 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | 405 liter |
| Vægt | 2.010 kg |
| Bredde | 186 cm |
| Længde | 461 cm |
|---|---|
| Højde | 148 cm |
| Lasteevne | 590 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | - |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | El indst. forsæder |
|---|---|
| 2 zone klima | El-sidespejle m. varme |
| 360° kamera | Elsæder |
| 4x el-ruder | Fjernb. centrallås |
| ABS-bremser | Fjernlysassistent |
| Adaptiv fartpilot | Fod betjent bagklap |
| Airbags | Frunk |
|---|---|
| Aircondition | Fuld LED forlygter |
| Alarm | Højdejust. forsæde |
| Alufælge | Isofix |
| Ambiente belysning | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Android auto | LED baglygter |
| Antispin | Matrix LED forlygter |
| App integration | Mørk loftbeklædning |
| Apple carplay | Navigation |
| Aut. nedbl. bakspejl | Nøglefri adgang |
| Auto hold | Nøglefri tænding |
| Auto. nødbremse | Panoramatag |
| Automatgear | Parkeringssensor (bag) |
| Automatisk lys | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk nødbremsesystem | Sædebetræk, stof |
| Bakspejl m. nedbl. | Sædevarme |
| Blindvinkelassistent | Skiltegenkendelse |
| Centrallås | Stofindtræk |
| DAB+ Radio | Trådløs mobilopladning |
| Digitalt cockpit | Varme i rat |
| El betjent bagklap | Varmepumpe |
| El indst. førersæde m. memory |