Polestar 2Long Range AWD 5d
Detaljer
| Modelår | 2022 |
|---|---|
| 1. registrering | 4/2022 |
| Kilometertal | 67.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 469 km |
| Batterikapacitet | 78,0 kWh |
| Energiforbrug | 193 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 408 hk/660 nm |
| Acceleration | 4,7 sek. |
| Tophastighed | 210 km/t |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Hvid |
Beskrivelse
20" fælge, ABS, Aircondition, Alarm, Android Auto, Apple CarPlay, Automatgear, Automatisk lys, Automatisk nødbremsesystem, Bakkamera, Blanke rudelister, Bluetooth, DAB+ radio, Digitalt cockpit, Dæktrykssensor, ESP, El-indfældbare sidespejle m. varme, El-indstillelige forsæder, Elektrisk bagklap, kabine-betjent, Elektronisk håndbremse, Fartbegrænser, Fartpilot, Fire el-ruder, Fjernbetjent centrallås, Front Assist, Fuldautomatisk klimaanlæg, Glastag, Google maps, Hurtig opladning CCS Combo stik, Infocenter, Isofix, Kopholder, Kørecomputer, LED kørelys, LED-baglygter, LED-forlygter, Lane assist, Læderrat, Lændestøtte i forsæder, Midterarmlæn foran, Multifunktionsrat, Navigation, Nedfældelige bagsæder, Nøglefri betjening, Nøglefri start, Parkeringssensor, for og bag, Radio, Regnsensor, SOS knap, Skiltegenkendelse, Sort Himmel, Splitbagsæde, Svingbart anhængertræk, Sædevarme, Tre-personers-bagsæde, Trådløs mobilopladning, Træindlæg, Træthedsregistrering, Udvendig temperaturmåler, Varme i rat
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 395.420 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | 405 liter |
| Vægt | 2.100 kg |
| Bredde | 180 cm |
| Længde | 461 cm |
|---|---|
| Højde | 148 cm |
| Lasteevne | 400 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | - |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 20 tommer Alufælge | Infocenter |
|---|---|
| 3 individuelle sæder i bag | Interiør, træ |
| 4x el-ruder | Isofix |
| ABS-bremser | Kopholder |
| Aircondition | Kørecomputer |
| Alarm | Læderrat |
| Alufælge | LED Kørelys |
|---|---|
| Android auto | Multifunktionsrat |
| Apple carplay | Musikstreaming via bluetooth |
| Aut.gear/tiptronic | Navigation |
| Auto. nødbremse | Nøglefri betjening |
| Automatgear | Nøglefri tænding |
| Automatisk lys | Panoramatag |
| Automatisk nødbremsesystem | Regnsensor |
| Bakkamera | Sædevarme |
| DAB+ Radio | Skiltegenkendelse |
| Digitalt cockpit | Splitbagsæde |
| El indst. forsæder | Svingbart træk (manuelt) |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Trådløs mobilopladning |
| Elsæder | Træthedsregistrering |
| Fartpilot | Udv. temp. måler |
| Fjernb. centrallås | Varme i rat |
| Fuld LED forlygter | Vognbaneassistent |
| Fuldaut. klima |