Polestar 2Long Range AWD 5d
Kontantpris
287.000 kr.Detaljer
| Modelår | 2023 |
|---|---|
| 1. registrering | 8/2023 |
| Kilometertal | 60.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 592 km |
| Batterikapacitet | 78,0 kWh |
| Energiforbrug | 139 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 421 hk/740 nm |
| Acceleration | 4,5 sek. |
| Tophastighed | 205 km/t |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Blå |
Beskrivelse
19" fælge, 360° kamera, ABS, Adaptiv fartpilot, Android Auto, Apple CarPlay, Automatgear, Automatisk lys, Automatisk nødbremsesystem, Autonedblændeligt bakspejl, Bakkamera, Bluetooth, Digitalt cockpit, Dæktrykssensor, ESP, El-indstillelige forsæder, El-spejle, Elektrisk bagklap, Fartbegrænser, Fartpilot, Fire el-ruder, Fjernbetjent centrallås, Front Assist, Fuldautomatisk klimaanlæg, Glastag, Hurtig opladning CCS Combo stik, Infocenter, Isofix, Kopholder, Kørecomputer, Lane assist, Læderrat, Midterarmlæn foran, Multifunktionsrat, Navigation, Nøglefri betjening, Parkeringssensor bag, Radio, Regnsensor, Skiltegenkendelse, Svingbart anhængertræk, Sædevarme, Udvendig temperaturmåler
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 435.720 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | 405 liter |
| Vægt | 2.010 kg |
| Bredde | 186 cm |
| Længde | 461 cm |
|---|---|
| Højde | 148 cm |
| Lasteevne | 590 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | - |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | Elsæder |
|---|---|
| 360° kamera | Fartpilot |
| 4x el-ruder | Fjernb. centrallås |
| ABS-bremser | Fuldaut. klima |
| Adaptiv fartpilot | Infocenter |
| Alufælge | Isofix |
| Android auto | Kopholder |
|---|---|
| Apple carplay | Kørecomputer |
| Aut. nedbl. bakspejl | Læderrat |
| Aut.gear/tiptronic | Multifunktionsrat |
| Auto. nødbremse | Musikstreaming via bluetooth |
| Automatgear | Navigation |
| Automatisk lys | Panoramatag |
| Automatisk nødbremsesystem | Parkeringssensor (bag) |
| Bakkamera | Regnsensor |
| Bakspejl m. nedbl. | Sædevarme |
| Digitalt cockpit | Skiltegenkendelse |
| El betjent bagklap | Svingbart træk (manuelt) |
| El indst. forsæder | Udv. temp. måler |
| El-sidespejle | Vognbaneassistent |