Polestar 2Long Range AWD 5d
Detaljer
| Modelår | 2023 |
|---|---|
| 1. registrering | 8/2023 |
| Kilometertal | 58.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 592 km |
| Batterikapacitet | 78,0 kWh |
| Energiforbrug | 139 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 421 hk/740 nm |
| Acceleration | 4,5 sek. |
| Tophastighed | 205 km/t |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Grå |
Beskrivelse
20" fælge, 360° kamera, ABS, Adaptiv fartpilot, Android Auto, Apple CarPlay, Automatgear, Automatisk langt lys, Automatisk lys, Automatisk nødbremsesystem, Autonedblændeligt bakspejl, Bluetooth, Digitalt cockpit, Dæktrykssensor, ESP, El-indfældbare sidespejle m. varme, El-indstilleligt førersæde m. memory, Elektrisk bagklap, Elektrisk kabinevarmer, Elektronisk håndbremse, Fartbegrænser, Fire el-ruder, Fjernbetjent centrallås, Front Assist, Glastag, Harman/Kardon anlæg, Hurtig opladning CCS Combo stik, Infocenter, Isofix, Kopholder, Kørecomputer, LED kørelys, LED-forlygter, Lane assist, Læderrat, Midterarmlæn foran, Multifunktionsrat, Navigation, Nøglefri start, Parkeringssensor, for og bag, Plus Pack, Radio, Regnsensor, Skiltegenkendelse, Splitbagsæde, Sædevarme, To-zoners klimaanlæg, Udvendig temperaturmåler
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 435.720 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | 405 liter |
| Vægt | 2.010 kg |
| Bredde | 186 cm |
| Længde | 461 cm |
|---|---|
| Højde | 148 cm |
| Lasteevne | 590 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | - |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 2 zone klima | Fjernb. centrallås |
|---|---|
| 20 tommer Alufælge | Fuld LED forlygter |
| 360° kamera | Infocenter |
| 4x el-ruder | Isofix |
| ABS-bremser | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Adaptiv fartpilot | Kopholder |
| Alufælge | Kørecomputer |
|---|---|
| Android auto | Læderrat |
| Apple carplay | LED Kørelys |
| Aut. nedbl. bakspejl | Multifunktionsrat |
| Aut.gear/tiptronic | Musikstreaming via bluetooth |
| Auto. nødbremse | Navigation |
| Automatgear | Nøglefri betjening |
| Automatisk lys | Nøglefri tænding |
| Automatisk nødbremsesystem | Panoramatag |
| Bakspejl m. nedbl. | Regnsensor |
| Digitalt cockpit | Sædevarme |
| El betjent bagklap | Skiltegenkendelse |
| El indst. førersæde m. memory | Splitbagsæde |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Udv. temp. måler |
| Elektrisk kabinevarmer | Vognbaneassistent |