Polestar 2Long Range 5d
Detaljer
| Modelår | 2024 |
|---|---|
| 1. registrering | 6/2024 |
| Kilometertal | 28.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 635 km |
| Batterikapacitet | 82,0 kWh |
| Energiforbrug | 160 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 205 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 299 hk/490 nm |
| Acceleration | 6,2 sek. |
| Tophastighed | 205 km/t |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Sortmetal |
Beskrivelse
NYHED - MY24 Polestar 2 long range single motor - 658 KM rækkevidde (WLTP) - PILOT, PIXEL LYGTER, SVINGBART TRÆK
FAST RENTE 3,19% -
DIN AUTORISEREDE POLESTAR FORHANDLER
Poletstar 2 - Model årg 2024-
Rækkevidde: 658 km (WLTP)
Opladning: 10-80% opladning på 27 minutter (offentlig opladning på op til 205 kW) eller
hjemmeladning på 6 timer (3-faset AC 11 kW 0-100%)
Grøn ejerafgift kr. 420,- (Halvårlig)
HIGHLIGHTS
✓ SVINGBART TRÆK
✓ PIXEL LED LYGTER
✓ PILOT ASSIST
✓ PILOT PAKKE
✓ FULD ELEKTRISKE SÆDER MED MEMORY
✓ 82 kWh BATTERI MED RÆKKEVIDE OP TIL 658 KM (WLTP)
✓ ADAPTIV FARTPILOT & PILOT ASSIST
✓ 360 GRADERS KAMERA
✓ SMARTZONE RADAR
PILOT PAKKEN: Pixel LED lygter, Pilot Assist, 360 graders kamera, vognbanealarm, Automatisk nedblændede sidespejle, Cross Traffic Alert med automatisk bremse, Advarsel om og afbødning af påkørsel bagfra.
Svingbart træk
Bemærk standard udstyr:
Adaptiv fartpilot, SmartZone Radar, 360 graders kamera, Vognbane alarm, LED-forlygter med aktivt fjernlys, Apple carplay Foldbare rammeløse spejle, Indbygget Google med 11,2 tommer store midterdisplay, Opvarmede forsæder, High Performance Audio, "Over the air"-opdateringer (Polestar 2's indbyggede Android Automotive-operativsystem er forbundet til internettet og klar til at modtage jævnlige "over the air"-opdateringer, præcis som din smarthphone),
Ønsker du at se/testkøre denne bil, så kontakt venligst vores salgsafdeling - vi står altid klar til at hjælpe hos Via Biler Aarhus.
Salgsafdelingen holder åbent:
Mandag - fredag kl. 9.00 - 17.30
Lørdag og søndag kl. 11.00 - 16.00
Kontakt Polestar i Aarhus - 73 70 91 37 - polestar-aarhus@viabiler.dk
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 410.620 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | 405 liter |
| Vægt | 1.910 kg |
| Bredde | 186 cm |
| Længde | 461 cm |
|---|---|
| Højde | 148 cm |
| Lasteevne | 580 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | - |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | Elsæder |
|---|---|
| 2 zone klima | Fartpilot |
| 360° kamera | Fjernb. centrallås |
| ABS-bremser | Fjernlysassistent |
| Adaptiv fartpilot | Frunk |
| Adaptive forlygter | Fuld LED forlygter |
| Airbags | Fuldaut. klima |
|---|---|
| Aircondition | Internet |
| Alarm | Isofix |
| Alufælge | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Android auto | Kørecomputer |
| Apple carplay | Kurvelys |
| Aut. nedbl. bakspejl | LED baglygter |
| Auto. nødbremse | LED Kørelys |
| Automatgear | Matrix LED forlygter |
| Automatisk lys | Multifunktionsrat |
| Automatisk nødbremsesystem | Navigation |
| Bakkamera | Nøglefri adgang |
| Bakspejl m. nedbl. | Nøglefri tænding |
| Blindvinkelassistent | Parkeringssensor (bag) |
| DAB+ Radio | Parkeringssensor (for) |
| Digitalt cockpit | Regnsensor |
| El betjent bagklap | Sædevarme |
| El indst. førersæde | Skiltegenkendelse |
| El indst. førersæde m. memory | Splitbagsæde |
| El indst. forsæder | Stemmebetjening |
| El-justerbar lændestøtte | Svingbart træk (manuelt) |
| El-klapbare sidespejle | Træk |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Træthedsregistrering |
| El-ruder | Type-2 ladekabel |
| El-sidespejle | Udv. temp. måler |
| El-sidespejle m. varme | Vognbaneassistent |
| Elektrisk parkeringsbremse |