Polestar 2Long Range AWD 5d
Detaljer
| Modelår | 2021 |
|---|---|
| 1. registrering | 10/2020 |
| Kilometertal | 102.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 469 km |
| Batterikapacitet | 78,0 kWh |
| Energiforbrug | 193 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | - |
| Ydelse | 408 hk/660 nm |
| Acceleration | 4,7 sek. |
| Tophastighed | 210 km/t |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Sortmetal |
Beskrivelse
🚗 HIGHLIGHTS:
<> Long Range Dual Motor (AWD)
<> Semi elektronisk svingbart anhængertræk
<> Pilot Pakke
<> Adaptiv fartpilot m. aktiv vognbaneassistent
<> Nødbremseassistent
<> Skiltegenkendelse
<> Blind Spot Information System (BLIS)
<> Panorama glastag
<> Elektrisk førersæde m. memory
<> 360° Surround View-kamera
<> Apple Carplay & Android Auto
<> Trådløs Apple CarPlay & Android Auto
<> Sortmetal
<> 470 Km. WLTP
🚘 KOMFORT: Udvendig temperaturmåler | Regnsensor | Sædevarme for & bag | Elektrisk justerbare forsæder | Elektrisk førersæde m. memory | Elektrisk passagersæde | 4x elruder | Elektrisk indklappelige sidespejle | Automatisk nedblændeligt bakspejl | 360° Surround View-kamera | Bakkamera | Parkeringsassistent for & bag | Automatisk parkeringsfunktion | Elektrisk bagklap m. fodsensor | Keyless Entry | Midterarmlæn for & bag m. kopholdere | Splitbagsæde 60/40 | 2-zoners klimaanlæg | Opvarmet rat.
🛡️ SIKKERHED: Pilot Assist (adaptiv fartpilot + vognbaneassistent) | Driver Alert Control (træthedsregistrering) | Road Sign Information (skiltegenkendelse) | Lane Keeping Aid | Emergency Lane Keep Assist | Pre-Collision System | Rear Collision Warning & Mitigation | Blind Spot Information System (BLIS) | Cross Traffic Alert | Isofix-beslag for & bag | 7 airbags | ABS | Antispin | ESC | Post Impact Braking | Alarm.
🎨 DESIGN: 20” Alufælge (Diamond Cut) | Void solid lak | Indtræk i WeaveTech – Slate med Black Ash dekor | Læderrat | Multifunktionsrat | Sort taghimmel | Mørktonede ruder bag | Fast panoramaglastag | Pixel LED-forlygter | LED-signaturbaglygter | Automatisk fjernlys.
🎵 MULTIMEDIE: 12.3” digital instrumentering | 11” centerdisplay med Google built-in | Google Maps-navigation | Google Assistent | YouTube (indbygget) | DAB+ radio | Harman/Kardon Premium Sound | Trådløs Apple CarPlay & Android Auto | Bluetooth | Musikstreaming | Trådløs mobilopladning | Over-the-Air softwareopdateringer (OTA) | Wi-Fi hotspot | Polestar Connect.
⚙️ TEKNIK & PERFORMANCE: 300 kW Dual Motor (AWD) | Automatisk 1-trins gear | One Pedal Drive | Elektronisk parkeringsbremse | Autohold | Hill Start Assist | Dynamic Chassis | TPMS dæktryksmåling | Pixel LED-forlygter | Aktiv højlysassistent | Semi-elektrisk, indklappelig anhængertræk | Alarm | Centrallås m. fjernbetjening.
Vognkortnummer: 529305
Denne bil er importeret og kan afvige fra dansk standard.
Der tages forbehold for tastefejl.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 395.420 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | 405 liter |
| Vægt | 2.100 kg |
| Bredde | 180 cm |
| Længde | 461 cm |
|---|---|
| Højde | 148 cm |
| Lasteevne | 400 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | - |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 20 tommer Alufælge | Elektrisk parkeringsbremse |
|---|---|
| 360° kamera | Elsæder |
| 4x el-ruder | ESP / ESC |
| 7 airbags | Fartpilot |
| ABS-bremser | Fjernb. centrallås |
| Adaptiv fartpilot | Fjernlysassistent |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | Fod betjent bagklap |
|---|---|
| Adaptive forlygter | Frunk |
| Aftageligt træk | Fuld LED forlygter |
| Airbags | Fuldaut. klima |
| Aircondition | Håndfrit til mobil |
| Alarm | Højdejust. førersæde |
| Alufælge | Højdejust. forsæde |
| Ambiente belysning | Internet |
| Android auto | Isofix |
| Anhængertræk, aftagl. | Justerbar lændestøtte |
| Antispin | Kørecomputer |
| App integration | Læderrat |
| Apple carplay | LED baglygter |
| Aut. nedbl. bakspejl | LED Kørelys |
| Auto hold | Mørk loftbeklædning |
| Auto. nødbremse | Mørktonede ruder i bag |
| Auto. parkering | Multifunktionsrat |
| Automatgear | Musikstreaming via bluetooth |
| Automatisk lys | Navigation |
| Automatisk nødassistent | Nøglefri tænding |
| Automatisk nødbremsesystem | Parkeringssensor (bag) |
| Automatisk parkeringssystem | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk start/stop | Regnsensor |
| Bagagerumsdækken | Sædebetræk, stof |
| Bakkamera | Sædevarme |
| Bakspejl m. nedbl. | Semi-automatisk parkeringssystem |
| Blindvinkelassistent | Skiltegenkendelse |
| Centrallås | Splitbagsæde |
| DAB radio | Sportssæder |
| Dæktryksmåler | Stemmebetjening |
| Digitalt cockpit | Stofindtræk |
| Dobbelt bagagerumsbund | Svingbart træk (elektrisk) |
| El betjent bagklap | Svingbart træk (manuelt) |
| El indst. førersæde | Tågelygter |
| El indst. førersæde m. memory | Tonede ruder |
| El indst. forsæder | Trådløs mobilopladning |
| El komfortsæder | Træk |
| El-justerbar lændestøtte | Træthedsregistrering |
| El-klapbare sidespejle | Type-2 ladekabel |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Udv. temp. måler |
| El-ruder | USB C tilslutning |
| El-sidespejle | Varme i bagsæde |
| El-sidespejle m. varme | Varme i rat |
| Elektrisk kabinevarmer | Vognbaneassistent |