Nulstil
Køb
Personbil
Peugeot
508
Syd- og Sønderjylland
Ukendt
Viser: 1 biler til salg
Sortér:

Peugeot 508

1,6 Hybrid GT Line SW EAT8 5d

189.900 kr.

  • 1/2020
  • 116.000 km
  • 57 km rækkevidde
  • 66,7 km/l
  • Plug-in
1/2020
116.000 km
66,7 km/l
Topudstyret Peugeot 508 GT line - Muligvis Danmark's bedst udstyret! Highlights: - Adaptiv fartpilot - Panorama tag - Aftageligt træk - El bagklap - El. sæder m. memory og massage - Vocal lydanlæg - LED forlygter - Bakkamera - P-sensor - Ambient belysning - Apple Carplay / Android auto - Dellæder kabine - Navigation - Digitalt cockpit - Alufælge m. helårsdæk - Og meget mere! 🔐 Tryghed & kvalitet med Emmerske Tryghedspakke Ønsker du maksimal tryghed i din kommende bilhandel? Med Emmerske Tryghedspakke leveres bilen: ✔ Nysynet ✔ Nyserviceret ✔ Professionelt klargjort Alt dette for kun 3.500 kr., så du får en bil der er 100% klar til vejen. kørecomputer, digitalt cockpit, bagagerumsdækken, multifunktionsrat, læderrat, dellæderindtræk, sportssæder, el indst. førersæde, el indst. forsæder, el indst. førersæde m. memory, massage i forsæder, massage i førersæde, splitbagsæde, mørk loftbeklædning, ambiente belysning, alufælge, glastag, el-soltag, soltag, el-sidespejle, led kørelys, fuld led forlygter, aftageligt træk, led baglygter, mørktonede ruder i bag, automatgear, aircondition, fuldaut. klima, 2 zone klima, fjernb. centrallås, adaptiv fartpilot, nøglefri adgang, nøglefri tænding, udv. temp. måler, sædevarme, 4x el-ruder, el betjent bagklap, navigation, håndfrit til mobil, dab radio, apple carplay, android auto, musikstreaming via bluetooth, alarm, bakkamera, parkeringssensor (for), parkeringssensor (bag), isofix, automatisk lys Vi hjælper gerne med finansiering med eller uden udbetaling. Vi tager gerne din bil i bytte. www.emmerske-biler.dk Der tages højde for tastefejl*
Tønder, Syd- og Sønderjylland
Side 1 af 1

peugeot

Peugeot 508 blev introduceret i 2011 og er en af de modeller, der bliver produceret i samarbejde med Citroën, hvorfor den deler platform med Citroën C5. Det samme år stoppede Peugeot produktionen af familiebilen Peugeot 407 og luksusmodellen Peugeot 607. Fremover sidder 508 således på tronen som Peugeots topmodel. Den nye model er 10 cm længere end 407, og det giver således en del mere plads til familierne derude. Noget de fleste nok vil værdsætte. Hvis det stadig ikke er nok, så findes Peugeot 508 også i en stationcar-udgave, der bærer Peugeots standardbetegnelse SW. Overgangen til Peugeot 508 har beklageligvis for nogen betydet en afsked med de mere sporty coupé-udgaver, som tidligere blev udgivet under 607-navnet. Til gengæld er der udkommet en firehjulstrukken diesel-hybrid med navnet RXH. Med den nye model er der også sat fokus på brændstoføkonomien. Der er to benzin-udgaver i motorprogrammet, og den eneste forskel er, om du vil have udgaven med eller uden turbo. Der er blevet lavet en del forbedringer til motorerne, efter de er blevet lagt sammen til Peugeot 508. Der er blevet sat fokus på miljøet, og derfor er CO2-udslippet blevet begrænset. Det er lykkedes for Peugeot at få den lille benzinmotor til at køre 16,1 km på en liter benzin. Mere interessant bliver det dog på diesel-siden, hvor den lille motor fås med det, Peugeot kalder et ”mikrohybridanlæg”. Systemet er koblet til en separat gearkasse, og det resulterer i 23,8 km/l, hvilket er ganske respektabelt for en bil i denne klasse. Som altid giver en brugt Peugeot 508 noget for pengene, og priserne på brugte Peugeot er altid konkurrencedygtige.

Udstyr

Peugeot tilbyder fire udstyrspakker. Access er indgangsmodellen, og den giver gearskiftsindikator, tågelygter, elspejle og aircondition. Den næste udgave hedder Active, og den opgraderer til klimanlæg, multifunktionsrat i læder samt parkeringssensor bagtil. Allure har nøglefri start og stop, samt oplåsning og boardcomputer. GT slutter feltet og sætter tydeligt sin fokus på at give dig den luksus, som du tidligere fandt i 607-modellen. Her er der tale om 18” alufælge, nedblændeligt spejl, baksensor og parkeringshjælp, samt klimaanlæg og detaljer i krom og læder både ude og inde.

Konkurrenter

De primære konkurrenter til Peugeot 508 er Mazda 6, Ford Mondeo, Renault Laguna og Honda Accord.
Bilbasen er en del af Vend. Vend er ansvarlig for dine data på denne hjemmeside. Læs mere