Nissan Ariya87 Evolve 5d
Detaljer
| Modelår | 2025 |
|---|---|
| 1. registrering | 2/2025 |
| Kilometertal | 14.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 525 km |
| Batterikapacitet | 87,4 kWh |
| Energiforbrug | 184 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 238 hk/300 nm |
| Acceleration | 7,6 sek. |
| Tophastighed | 160 km/t |
| Trækvægt | 750 kg |
| Farve | Hvidmetal |
Beskrivelse
Importbil har samme garanti og Udstyr som Danske biler. , adaptiv fartpilot, nøglefri tænding, udv. temp. måler, varme i bagsæde, 4x el-ruder, elektrisk parkeringsbremse, varme i forrude, sædekøling, el betjent bagklap, headup display, varme i rat, varmepumpe, nøglefri adgang, sædevarme, fod betjent bagklap, trådløs mobilopladning, dobbelt bagagerumsbund, multifunktionsrat, el indst. førersæde m. memory, splitbagsæde, mørk loftbeklædning, digitalt cockpit, læderrat, justerbar lændestøtte, bagagerumsdækken, el-justerbar lændestøtte, 20" alufælge, soltag, el-klapbare sidespejle m/varme, tågelygter, led baglygter, matrix led forlygter, mørktonede ruder i bag, navigation, apple carplay, træthedsregistrering, airbag, blindvinkelsassistent, regnsensor, 360° kamera, parkeringssensor (bag), automatisk lys, automatisk nødbremsesystem, automatisk parkeringssystem, bakkamera, parkeringssensor (for), dæktryksmåler, skiltegenkendelse, isofix, fjernlysassistent, vognbaneassistent, automatisk nødassistent
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 379.420 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 468 liter |
| Vægt | 2.121 kg |
| Bredde | 185 cm |
| Længde | 460 cm |
|---|---|
| Højde | 166 cm |
| Lasteevne | 409 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 750 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 20 tommer Alufælge | Isofix |
|---|---|
| 360° kamera | Justerbar lændestøtte |
| 4x el-ruder | Læderrat |
| ABS-bremser | LED baglygter |
| Adaptiv fartpilot | Matrix LED forlygter |
| Airbags | Mørk loftbeklædning |
| Alufælge | Mørktonede ruder i bag |
|---|---|
| Apple carplay | Multifunktionsrat |
| Auto. nødbremse | Navigation |
| Auto. parkering | Nøglefri adgang |
| Automatgear | Nøglefri tænding |
| Automatisk lys | Parkeringssensor (bag) |
| Automatisk nødassistent | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk nødbremsesystem | Regnsensor |
| Automatisk parkeringssystem | Sædekøling |
| Bagagerumsdækken | Sædevarme |
| Bakkamera | Skiltegenkendelse |
| Blindvinkelassistent | Soltag |
| Dæktryksmåler | Splitbagsæde |
| Digitalt cockpit | Tågelygter |
| Dobbelt bagagerumsbund | Tonede ruder |
| El betjent bagklap | Trådløs mobilopladning |
| El indst. førersæde m. memory | Træthedsregistrering |
| El-justerbar lændestøtte | Udv. temp. måler |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Varme i bagsæde |
| Elektrisk parkeringsbremse | Varme i forrude |
| Fjernlysassistent | Varme i rat |
| Fod betjent bagklap | Varmepumpe |
| Head-up display | Vognbaneassistent |