Mercedes EQA250+Progressive Advance 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 1/2026 |
| Kilometertal | 100 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 530 km |
| Batterikapacitet | 73,9 kWh |
| Energiforbrug | 153 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 190 hk/385 nm |
| Acceleration | 8,6 sek. |
| Tophastighed | 160 km/t |
| Trækvægt | 750 kg |
| Farve | Hvid |
Beskrivelse
Mercedes-Benz EQA 250+ er en moderne og komfortabel el-SUV med høj sikkerhed, god plads og masser af teknologi – oplagt til både hverdagen og de længere ture.
Se vores åbningstider i påsken på billede 2 👉
RENTEKAMPAGNE - Vi kan tilbyde billån med fast rente til kun 2,99%.
🔋 Batteriet er testet
Vi har naturligvis testet bilens batteri for at sikre ydeevne og sundhed. Du kan se resultatet i billedserien.
Highlights af udstyr
- Polarhvid
- Bakkamera
- Anhængertræk (750 kg lasteevne m./u. bremser)
- Blindvinkelassistent
- Aktiv parkeringsassistent
- MBUX Navigation Premium
- Apple CarPlay & Android Auto
- Varme i rat
- Sædevarme foran
- LED-forlygter + automatisk fjernlys
- El-foldbare sidespejle
- 18" letmetalfælge og meget mere...
Mercedes-Benz EQA 250+ har en rækkevidde ved blandet kørsel på op til ca. 536 km (WLTP) og kan hurtiglades fra 10–80 % på ca. 35 minutter.
🌟🌟🌟🌟🌟 4,9 STJERNER PÅ TRUSTPILOT
✔ SPECIALISTER I ELBILER
✔ MÆRKENEUTRAL VEJLEDNING
✔ INDBYTNING AF ALLE TYPER BILER
✔ LADELØSNINGER TIL ALLE
✔ BESPARELSESRÅDGIVNING OG GRØNNE BILLÅN MED LAV RENTE
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 340 liter |
| Vægt | 2.050 kg |
| Bredde | 183 cm |
| Længde | 446 cm |
|---|---|
| Højde | 161 cm |
| Lasteevne | 425 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 750 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | - |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 18 tommer Alufælge | El betjent bagklap |
|---|---|
| 2 zone klima | El-klapbare sidespejle m. varme |
| 4x el-ruder | ESP / ESC |
| ABS-bremser | Fjernb. centrallås |
| Airbags | Håndfrit til mobil |
| Alufælge | Højdejust. førersæde |
| Ambiente belysning | Isofix |
|---|---|
| Android auto | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Antispin | Læderrat |
| App integration | LED baglygter |
| Apple carplay | Multifunktionsrat |
| Aut. nedbl. bakspejl | Musikstreaming via bluetooth |
| Auto hold | Navigation |
| Auto. nødbremse | Nøglefri tænding |
| Auto. parkering | Områdebelysning |
| Automatgear | Parkeringssensor (bag) |
| Automatisk nødassistent | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk nødbremsesystem | Regnsensor |
| Automatisk parkeringssystem | Sædevarme |
| Bakkamera | Skiltegenkendelse |
| Bakspejl m. nedbl. | Svingbart træk (elektrisk) |
| Blindvinkelassistent | Udv. temp. måler |
| DAB+ Radio | USB C tilslutning |
| Dæktryksmåler | Varme i rat |
| Digitalt cockpit | Varmepumpe |