Mercedes EQA250AMG Line 5d
Detaljer
| Modelår | 2022 |
|---|---|
| 1. registrering | 8/2022 |
| Kilometertal | 122.784 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 424 km |
| Batterikapacitet | 66,5 kWh |
| Energiforbrug | 156 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 100 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 190 hk/375 nm |
| Acceleration | 8,9 sek. |
| Tophastighed | 160 km/t |
| Trækvægt | 750 kg |
| Farve | Koks |
Beskrivelse
🚗 Fremhævet udstyr og funktioner:
Denne bil er kontrolleret, og er IKKE omfattet af tilbagekaldelse vedr. Højspændingsbatteri EB330
🔋 Helt unik lakering (Mountaingrå - Magno-lakering)
🔋 Panorama soltag
🔋 Elektriske sæder m. memory og massage
🔋 Elektrisk svingbart træk ( MAX 750kg)
🔋 360°-KAMERA
🔋 Varmepumpe
🔋 Carplay og Android Auto
🔋 LED-forlygter
🔋 Digital instrumentering
🔋 Skiltegenkendelse
🔋 Keyless-go og elektrisk bagklap
🔋 Automatisk klimaanlæg
🔋 Ambient interiørbelysning
🔋 Vognbaneassistent
🔋 Regnsensor
🔋 Automatisk nødbremsesystem, flere airbags inkl. knæairbag
🔋 Isofix og i-Size-beslag på bagsæder
🔋 Blindvinkelassistent
🔋 El-lændestøtte
🔋 Auto hold
⚙️ Bilens specifikationer:
⭐ WLTP: 424KM
⭐ Batterikapacitet: 75,9kWh
⭐ DC: 100KW/time
⭐ AC: 11KW/time
⭐ Baggagerumskapacitet: 340L (1.320L med bagsæderne nedfoldet)
EQA er Mercedes bud på en kompakt SUV. Dette segment er måske det hurtigst voksende segment, da bilerne her både giver høj siddehøjde og god plads. Samtidig er de mere agile i bybilledet og nemmere at parkerer. Det udvendige desing er stilrent, Indvendig oser alt af luksus, og materialerne på døre, sæder og instrument bord, er af højeste kvalitet. Dertil må vi bare sige at hele bruger fladen med de 2 store skærme, bare er top lækkert.
🏆 Hvorfor vælge en bil fra Krogsgaard?
✅ Grundig teknisk gennemgang – Vores teknikere kontrollerer bl.a. drivbatteriets tilstand, undervogn, bremser og dæk.
✅ Uvildig kvalitetstjek – Bilen gennemgår syn hos en lokal synshal inden levering.
✅ 12 måneders garanti – Uden beregning, hvis vi skulle have overset en fejl, eller hvis en fejl opstår efter levering.
✅ Importbiler med fordelagtige priser – Specifikationer kan variere fra danske modeller.
ℹ️ Vigtig information
⚠️ Egenskaberne garanteres ikke af Krogsgaard-Jensen A/S.
⚠️ Rækkevidde (WLTP) og ladehastighed er baseret på producentens oplysninger og kan variere afhængigt af kørselsforhold og temperatur.
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | CUV |
| Bagagerumsstørrelse | 340 liter |
| Vægt | 2.040 kg |
| Bredde | 183 cm |
| Længde | 446 cm |
|---|---|
| Højde | 162 cm |
| Lasteevne | 430 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 750 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 18 tommer Alufælge | Førerovervågning med advarsel |
|---|---|
| 2 zone klima | Fuld LED forlygter |
| 4x el-ruder | Fuldaut. klima |
| 7 personers | Håndfrit til mobil |
| ABS-bremser | Højdejust. førersæde |
| Adaptiv fartpilot | Intelligent hastighedsassistent |
| Airbags | Internet |
|---|---|
| Aircondition | Isofix |
| Alarm | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Alcantaraindtræk | Kørecomputer |
| Alufælge | Læderrat |
| Ambiente belysning | LED baglygter |
| Android auto | LED Kørelys |
| Antispin | Massage i forsæder |
| App integration | Mørktonede ruder i bag |
| Apple carplay | Multifunktionsrat |
| Aut. nedbl. bakspejl | Musikstreaming via bluetooth |
| Auto hold | Navigation |
| Auto. nødbremse | Nøglefri adgang |
| Auto. parkering | Nøglefri tænding |
| Automatgear | Panoramatag |
| Automatisk lys | Parkeringssensor (bag) |
| Automatisk nødbremsesystem | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk parkeringssystem | Regnsensor |
| Bakkamera | Sædebetræk, dellæder |
| Bakspejl m. nedbl. | Sædevarme |
| Blindvinkelassistent | Skiltegenkendelse |
| DAB radio | Splitbagsæde |
| Dæktryksmåler | Stemmebetjening |
| Delalcantaraindtræk | Svingbart træk (elektrisk) |
| Dellæderindtræk | Svingbart træk (manuelt) |
| Digitalt cockpit | Tågelygter |
| El betjent bagklap | Tagræling |
| El indst. førersæde m. memory | Tonede ruder |
| El indst. forsæder | Trådløs mobilopladning |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Træk |
| El-ruder | Træthedsregistrering |
| Elsæder | Udv. temp. måler |
| ESP / ESC | USB C tilslutning |
| Fartpilot | Varmepumpe |
| Fjernlysassistent | Vognbaneassistent |