Mazda 6eTakumi 5d
Detaljer
| Modelår | 2025 |
|---|---|
| 1. registrering | 2/2026 |
| Kilometertal | 1.300 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 479 km |
| Batterikapacitet | 68,8 kWh |
| Energiforbrug | 166 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 200 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 258 hk/320 nm |
| Acceleration | 7,6 sek. |
| Tophastighed | 175 km/t |
| Trækvægt | 1.500 kg |
| Farve | Sort |
Beskrivelse
⭐ Highlights ⭐
🔸 Panorama glastag
🔸 Adaptiv fartpilot
🔸 Apple CarPlay & Android Auto
🔸 Head-up display
🔸 Varmepumpe
🔸 Elektrisk bagklap
Mazda 6e Takumi Standard Range fra 2026 – en elegant og veludstyret elbil med høj komfort, moderne teknologi og flot design. Her får du en rummelig og stilren bil med fokus på køreoplevelse og kvalitet i materialer.
Udstyrsvariant med bl.a.:
Adaptiv fartpilot, Apple CarPlay/Android Auto, app integration, automatgear, aut. forvarmning af batteri, automatisk op-/nedblænding, bakkamera, Bluetooth, DAB radio, digital instrumentering, navigation, klimaanlæg (2- og 3-zoner), el indstillelige komfortsæder m. memory, el-spejle m. varme og indklapning, elektrisk bagklap, elruder for/bag, fjernbetjent centrallås, head-up display, håndfri telefon, infocenter, multifunktionsrat, musikstreaming via Bluetooth, nøglefri døre & start, parkeringssensor for/bag, regnsensor, servo, sædevarme for, rat m. varme, trådløs mobilopladning, USB-C tilslutninger, 12V udtag, varmepumpe, 19" alufælge, LED forlygter, LED baglygter, LED kørelys, metallak, mørktonede ruder bag, armlæn for/bag, bagagerumsdækken, glastag, kunstlæder kabine, læderrat, mørk loftbeklædning, splitbagsæde, justerbart rat, kopholder, frunk.
Sikkerhed & assistenter:
ABS, airbag, passager-airbag, alarm, antispin, Auto Hold, automatisk nødbremsesystem, blindvinkelassistent, dæktrykssensor, førerovervågning, intelligent hastighedsassistent, Isofix, lyssensor, selealarm, skiltegenkendelse, træthedsregistrering, vejbaneassistent.
Tekniske specifikationer:
• Opgivet rækkevidde: ca. 480 km (WLTP)
• Maksimal ydeevne: ca. 258 HK (190 kW)
• Batteri: ca. 68–70 kWh
• Opladning (DC 10–80%): ca. 30–35 minutter (op til ~150 kW)
📞 Skal denne elegante elbil blive din næste, så kontakt os endelig, eller kom en tur forbi. 📞
☕ Vi har altid kaffe på kanden og tid til en uforpligtende snak ☕
📍 MatchBiler – Fabriksvej 16, 8260 Viby J 📍
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 295.309 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | 330 liter |
| Vægt | 1.952 kg |
| Bredde | 189 cm |
| Længde | 492 cm |
|---|---|
| Højde | 149 cm |
| Lasteevne | 435 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.500 kg |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 9 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | Fartpilot |
|---|---|
| 2 zone klima | Fjernb. centrallås |
| 3 zone klima | Fjernlysassistent |
| 4x el-ruder | Førerovervågning med advarsel |
| ABS-bremser | Frunk |
| Adaptiv fartpilot | Fuldaut. klima |
| Airbags | Håndfrit til mobil |
|---|---|
| Aircondition | Head-up display |
| Alarm | Højdejust. førersæde |
| Alufælge | Intelligent hastighedsassistent |
| Android auto | Isofix |
| Antispin | Justerbar lændestøtte |
| App integration | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Apple carplay | Klimaanlæg, 3-zonet |
| Aut. nedbl. bakspejl | Kunstlæder |
| Auto hold | Kunstlæderindtræk |
| Auto. nødbremse | Læderrat |
| Automatgear | LED baglygter |
| Automatisk forvarmning af batteri | LED Kørelys |
| Automatisk lys | Mørk loftbeklædning |
| Automatisk nødbremsesystem | Mørktonede ruder i bag |
| Bagagerumsdækken | Multifunktionsrat |
| Bakkamera | Musikstreaming via bluetooth |
| Bakspejl m. nedbl. | Navigation |
| Blindvinkelassistent | Nøglefri adgang |
| CD/radio | Nøglefri tænding |
| Centrallås | Panoramatag |
| DAB radio | Parkeringssensor (bag) |
| Dæktryksmåler | Parkeringssensor (for) |
| Digitalt cockpit | Regnsensor |
| El betjent bagklap | Sædevarme |
| El indst. førersæde | Skiltegenkendelse |
| El indst. førersæde m. memory | Splitbagsæde |
| El indst. forsæder | Tonede ruder |
| El komfortsæder | Trådløs mobilopladning |
| El-klapbare sidespejle | Træthedsregistrering |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Udv. temp. måler |
| El-ruder | USB C tilslutning |
| El-sidespejle | Varme i rat |
| El-sidespejle m. varme | Varmepumpe |
| Elsæder | Vognbaneassistent |