Kia EV581 Long Range Prestige 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 2/2026 |
| Kilometertal | 10 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 530 km |
| Batterikapacitet | 81,4 kWh |
| Energiforbrug | 169 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | 11,0 kW |
| Hurtig opladning DC | 150 kW |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 217 hk/- |
| Acceleration | 8,4 sek. |
| Tophastighed | 165 km/t |
| Trækvægt | 1.200 kg |
| Farve | Hvid |
Beskrivelse
✦ Åbent hele påsken i A&M Greve – alle 5 dage kl. 10–16 ✦
SE HER | På lager, 19" alufælge - blindvinkelassistent - varme i for og bagsæder - trådløs mobilopladning - bakkamera - parkeringssensor for og bag - 3 zone klimaanlæg - armlæn for og bag - frunk - el-foldebare sidespejle - Apple Carplay/Android Auto - navigation - LED for og baglygter - elektrisk bagklap - nøglefri adgang og start - adaptiv fartpilot - o.m.a.
Elbilsinfo:
Rækkevidde: (WLTP): 530 km
Hjemmeladning 0-100% : 11 kw (ca. 7 timer)
Hurtigladning: 150 kw (10-80% = ca. 30 min)
Se flere billeder, få et overblik over totalomkostninger og faktorers påvirkning på rækkevidden på am.dk
Husk at booke en forudgående aftale her eller via am.dk - så er bilen gjort klar, når du kommer, og der er sat tid af med en salgskonsulent til at snakke om handlen efterfølgende.
Har du behov for et billån, så kan vi hjælpe med finansiering til markedets bedste priser og vilkår, og vi tager naturligvis også gerne din nuværende bil i bytte, hvis du har behov for at få afsat den.
Salgsafdelingen åbningstider:
Man-Fre kl. 10.00 - 17.00
Lørdag kl. 11.00 - 15.00
Søndag kl. 10.00 - 15.00
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 335.320 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | SUV |
| Bagagerumsstørrelse | 566 liter |
| Vægt | 1.994 kg |
| Bredde | 188 cm |
| Længde | 461 cm |
|---|---|
| Højde | 168 cm |
| Lasteevne | 586 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.200 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | Elsæder |
|---|---|
| 3 zone klima | ESP / ESC |
| 4x el-ruder | Frunk |
| 6 airbags | Fuld LED forlygter |
| ABS-bremser | Fuldaut. klima |
| Adaptiv fartpilot | Højdejust. førersæde |
| Airbags | Isofix |
|---|---|
| Alufælge | Klimaanlæg, 3-zonet |
| Android auto | LED baglygter |
| Antispin | LED Kørelys |
| App integration | Mørktonede ruder i bag |
| Apple carplay | Multifunktionsrat |
| Aut. nedbl. bakspejl | Navigation |
| Auto. nødbremse | Nøglefri adgang |
| Automatgear | Nøglefri tænding |
| Automatisk lys | Parkeringssensor (bag) |
| Automatisk nødbremsesystem | Parkeringssensor (for) |
| Bakkamera | Regnsensor |
| Bakspejl m. nedbl. | Sædevarme |
| Blindvinkelassistent | Splitbagsæde |
| Dæktryksmåler | Tagræling |
| Delkunstlæderindtræk | Tonede ruder |
| El betjent bagklap | Trådløs mobilopladning |
| El indst. førersæde | Varme i rat |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Vognbaneassistent |