Ford Explorer79 Premium Extended Range AWD 5d
Detaljer
| Modelår | 2024 |
|---|---|
| 1. registrering | 9/2024 |
| Kilometertal | 2.500 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 532 km |
| Batterikapacitet | 77,0 kWh |
| Energiforbrug | 166 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 340 hk/679 nm |
| Acceleration | 5,3 sek. |
| Tophastighed | 180 km/t |
| Trækvægt | 1.200 kg |
| Farve | Blåmetal |
Beskrivelse
Udv. Ford garanti 4år/ 100.000 km.
Fremhævet udstyr.
- Matrix LED forlygter m. fjrnlysassistent
- Head-Up Display
- Adaptiv fartpilot
- Panoramaglastag
- Navigation
- Trådsløs Apple Carplay / Android Auto
- Bluetooth
- 360° kamera
- El føresæde med memory.
- Fører assistancepakke
- Elbagklap
- Headup Display
- B&O premium AudioSystem
- 360 grader kamara
- 20" alufælge
- Ambiente kabinebelysning, multicolor
Bemærk - bilen er importeret og kan variere i udstyr i forhold til den danske udstyrsliste.
Forbehold for tastefejl.
*(Bemærk at bilens faktiske forbrug kan variere afhængigt af kørestil, vejforhold og andre eksterne faktorer.)*
12V udtag, Android Auto, App integration, Apple CarPlay, Aut. nedblændeligt bakspejl, Automatisk op-/nedblænding, Automatisk parkeringssystem, Bakkamera, Bluetooth, Centrallås, DAB radio, Digital instrumentering, El indst. førersæde m. memory, El-foldbare spejle m. varme, El-håndbremse, Elruder for/bag, Fartpilot adaptiv, Fjernbetjent centrallås, Head-up display, Håndfri telefon, Infocenter, Klimaanlæg 2-zoner, Kørecomputer, Massage i førersæde, Multifunktionsrat, Musikstreaming via bluetooth, Navigation, Nøglefri døre, Nøglefri start, Parkeringssensor for/bag, Regnsensor, Servo, Sædevarme for, Varmepumpe, 20" Alufælge, Fuld LED forlygter, Matrix LED forlygter, Metallak, Mørktonede ruder bag, Armlæn, Ambiente belysning, Glastag, Kopholder, Læderkabine, Læderrat, Multijusterbart rat, Rat m. varme, Automatisk nødbremsesystem, Blindvinkelassistent, Dæktrykssensor, Intelli. hastighedsassistent, Isofix, Træthedsregistrering, Vejbaneassistent, 360° kamera
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 375.515 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | SUV |
| Bagagerumsstørrelse | 450 liter |
| Vægt | 2.067 kg |
| Bredde | 187 cm |
| Længde | 447 cm |
|---|---|
| Højde | 164 cm |
| Lasteevne | 673 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.200 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 2 zone klima | Fjernlysassistent |
|---|---|
| 20 tommer Alufælge | Fuld LED forlygter |
| 360° kamera | Håndfrit til mobil |
| 4x el-ruder | Head-up display |
| ABS-bremser | Intelligent hastighedsassistent |
| Adaptiv fartpilot | Isofix |
| Alufælge | Klimaanlæg, 2-zonet |
|---|---|
| Ambiente belysning | Kørecomputer |
| Android auto | Læderindtræk |
| App integration | Læderrat |
| Apple carplay | Massage i førersæde |
| Aut. nedbl. bakspejl | Matrix LED forlygter |
| Auto. nødbremse | Mørktonede ruder i bag |
| Auto. parkering | Multifunktionsrat |
| Automatgear | Musikstreaming via bluetooth |
| Automatisk nødbremsesystem | Navigation |
| Automatisk parkeringssystem | Nøglefri adgang |
| Bakkamera | Nøglefri tænding |
| Bakspejl m. nedbl. | Panoramatag |
| Blindvinkelassistent | Regnsensor |
| Centrallås | Sædebetræk, læder |
| DAB radio | Sædevarme |
| Dæktryksmåler | Tonede ruder |
| Digitalt cockpit | Træthedsregistrering |
| El indst. førersæde m. memory | Varme i rat |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Varmepumpe |
| Fjernb. centrallås | Vognbaneassistent |