Datsun 240Z2,4 2d
Kontantpris
299.900 kr.Detaljer
| Modelår | 1972 |
|---|---|
| 1. registrering | 12/1972 |
| Kilometertal | 1 km |
| Drivmiddel | Benzin |
| Brændstofforbrug | (NEDC) 12,3 km/l |
| CO2 udledning | 228 g/km |
| Euronorm | - |
|---|---|
| Periodisk afgift | 1.610 kr. / år |
| Ydelse | 112 hk/200 nm |
| Acceleration | 13,8 sek. |
| Tophastighed | 165 km/t |
| Geartype | Manuel |
| Antal gear | 3 |
| Trækvægt | - |
| Farve | - |
Beskrivelse
Datsun 240z
Ny renoveret med bla:
- Lakering i "British Racing Green metallic".
- Flere gummilister.
- Generel istandsættelse.
- Maling af motordæksel.
Motor:
- 2,8l motor.
- 3 x dobbelt Weber karburators.
- Ny original kobling monteret.
- Skarp knastaksel (org. kan medfølge).
- Rulle attest haves der vier 165 hk og 255 nm.
Der kan evt. medfølge styrtbøjle / bur samt H seler, hvis man vil bruge den til classis race.
Reg. første gang 31. december 1972
Næste syn: 30-08-2030
Vægtafgift: 605kr/halvårligt
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | - |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | - |
| Bagagerumsstørrelse | - |
| Vægt | 1.300 kg |
| Bredde | 169 cm |
| Længde | 469 cm |
|---|---|
| Højde | 146 cm |
| Lasteevne | - |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| Cylindre | 6 |
| ABS-bremser | Nej |
| ESP | Nej |
| Airbags | - |
| Tankkapacitet | - |
| Døre | 2 |