Cupra Born59 Válida 5d
Detaljer
| Modelår | 2026 |
|---|---|
| 1. registrering | 11/2025 |
| Kilometertal | 9.000 km |
| Drivmiddel | El |
| Rækkevidde | (WLTP) 428 km |
| Batterikapacitet | 59,0 kWh |
| Energiforbrug | 156 Wh/km |
|---|---|
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 204 hk/310 nm |
| Acceleration | 7,3 sek. |
| Tophastighed | 160 km/t |
| Trækvægt | - |
| Farve | Hvidmetal |
Beskrivelse
kørecomputer, digitalt cockpit, bagagerumsdækken, stofindtræk, læderrat, multifunktionsrat, højdejust. førersæde, 18" alufælge, el-klapbare sidespejle m/varme, fuld led forlygter, dynamisk blinklys, mørktonede ruder i bag, tågelygter, varme i rat, automatgear, fuldaut. klima, varmepumpe, nøglefri adgang, adaptiv fartpilot, adaptiv fartpilot med kø-assistent, nøglefri tænding, sædevarme, udv. temp. måler, 4x el-ruder, automatisk start/stop, trådløs mobilopladning, type-2 ladekabel, dab+ radio, håndfrit til mobil, apple carplay, android auto, musikstreaming via bluetooth, sd kortlæser, usb-c tilslutning, bakkamera, automatisk parkeringssystem, 360° kamera, parkeringssensor (bag), parkeringssensor (for), dæktryksmåler, isofix, fjernlysassistent, automatisk lys, træthedsregistrering, esp, blindvinkelsassistent, auto hold, automatisk nødbremsesystem, vognbaneassistent, stemmebetjening, automatisk nødassistent
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 255.310 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | Halvkombi |
| Bagagerumsstørrelse | 385 liter |
| Vægt | 1.718 kg |
| Bredde | 181 cm |
| Længde | 432 cm |
|---|---|
| Højde | 154 cm |
| Lasteevne | 542 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | - |
| Trækhjul | Baghjulstræk |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | - |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 18 tommer Alufælge | Fuld LED forlygter |
|---|---|
| 360° kamera | Fuldaut. klima |
| 4x el-ruder | Håndfrit til mobil |
| ABS-bremser | Højdejust. førersæde |
| Adaptiv fartpilot | Isofix |
| Adaptiv fartpilot med kø-assistent | Kørecomputer |
| Alufælge | Læderrat |
|---|---|
| Android auto | Mørktonede ruder i bag |
| Antispin | Multifunktionsrat |
| Apple carplay | Musikstreaming via bluetooth |
| Auto hold | Nøglefri adgang |
| Auto. nødbremse | Nøglefri tænding |
| Auto. parkering | Parkeringssensor (bag) |
| Automatgear | Parkeringssensor (for) |
| Automatisk lys | Sædebetræk, stof |
| Automatisk nødassistent | Sædevarme |
| Automatisk nødbremsesystem | SD kortlæser |
| Automatisk parkeringssystem | Stemmebetjening |
| Automatisk start/stop | Stofindtræk |
| Bagagerumsdækken | Tågelygter |
| Bakkamera | Tonede ruder |
| Blindvinkelassistent | Trådløs mobilopladning |
| DAB+ Radio | Træthedsregistrering |
| Dæktryksmåler | Type-2 ladekabel |
| Digitalt cockpit | Udv. temp. måler |
| Dynamisk blinklys | USB C tilslutning |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Varme i rat |
| ESP / ESC | Varmepumpe |
| Fjernlysassistent | Vognbaneassistent |