Citroën C5 Aircross1,6 Hybrid Shine Sport EAT8 5d
Detaljer
| Modelår | 2021 |
|---|---|
| 1. registrering | 3/2021 |
| Kilometertal | 79.000 km |
| Drivmiddel | Plug-in hybrid Benzin |
| Brændstofforbrug | (WLTP) 71,4 km/l |
| Rækkevidde | (WLTP) 62 km |
| Batterikapacitet | 13,2 kWh |
|---|---|
| Energiforbrug | 155 Wh/km |
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| CO2 udledning | 32 g/km |
| Euronorm | 6 |
| Periodisk afgift | 1.140 kr. / år |
| Ydelse | 225 hk/320 nm |
| Acceleration | 8,7 sek. |
| Tophastighed | 235 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 8 |
| Trækvægt | 1.300 kg |
| Farve | Gråmetal |
Beskrivelse
Er du på udkig efter en rummelig og veludstyret SUV? Denne Citroën C5 Aircross fra 2021 er den perfekte kombination af stil, komfort og avanceret teknologi. Med en kilometertal på 79.000 km og et imponerende udstyrsniveau, er denne bil klar til at tage dig på nye eventyr.
Denne model er udstyret med en 1,6 liters benzinmotor kombineret med et 13.2 kWh batteri, der giver dig en elektrisk rækkevidde på op til 62 km - perfekt til både by- og landevejskørsel. Med en tophastighed på 225 km/t og et automatiseret 8-trins gearsystem, får du en jævn og behagelig køreoplevelse hver gang.
Nøgleudstyr inkluderer:
- Aftageligt anhængertræk
- Adaptiv fartpilot med Lane Keep Assist
- Trådløs mobilopladning
- Semi-automatisk parkering
- 19" alufælge
- Elektrisk bagklap
- Touchskærm med navigation
- Apple CarPlay og Android Auto
- Frontradar og bakkamera
Bilen er også udstyret med sikkerhedsfunktioner som automatisk nødbremsesystem og blindvinkelassistent, hvilket sikrer dine køreture er både komfortable og betryggende.
Du kan finde denne Citroën C5 Aircross i Holstebro, og for mere information er du velkommen til at kontakte os!
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 370.173 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | SUV |
| Bagagerumsstørrelse | 460 liter |
| Vægt | 1.755 kg |
| Bredde | 186 cm |
| Længde | 450 cm |
|---|---|
| Højde | 169 cm |
| Lasteevne | 545 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 1.300 kg |
| Trækhjul | Forhjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 7 |
| Tankkapacitet | - |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 19 tommer Alufælge | Førerovervågning med advarsel |
|---|---|
| 2 zone klima | Fuld LED forlygter |
| 4x el-ruder | Håndfrit til mobil |
| ABS-bremser | Isofix |
| Adaptiv fartpilot | Klimaanlæg, 2-zonet |
| Aftageligt træk | Kørecomputer |
| Alufælge | Kunstlæder |
|---|---|
| Android auto | Kunstlæderindtræk |
| Anhængertræk, aftagl. | Læderrat |
| Apple carplay | Multifunktionsrat |
| Auto. nødbremse | Musikstreaming via bluetooth |
| Automatgear | Navigation |
| Automatisk lys | Nøglefri adgang |
| Automatisk nødbremsesystem | Nøglefri tænding |
| Bakkamera | Parkeringssensor (bag) |
| Blindvinkelassistent | Parkeringssensor (for) |
| DAB radio | Regnsensor |
| Digitalt cockpit | Sædevarme |
| El betjent bagklap | Semi-automatisk parkeringssystem |
| El indst. førersæde | Skiltegenkendelse |
| El-klapbare sidespejle m. varme | Trådløs mobilopladning |
| Elektrisk parkeringsbremse | USB A tilslutning |
| Elsæder | USB tilslutning |
| Fjernb. centrallås | Vognbaneassistent |
| Fjernlysassistent |