Nulstil
Køb
Personbil
BMW
Østjylland
Ukendt
Viser: 2 biler til salg
Sortér:
Forhandlerlogo

BMW iX1

eDrive20 M-Sport 5d

319.800 kr.

  • 3/2024
  • 42.000 km
  • 462 km rækkevidde
  • El
3/2024
42.000 km
-
✅ Fartpilot ✅ Vognbaneassistent ✅ Skiltegenkendelse ✅ Automatisk nødbremsesystem ✅ Auto hold ✅ Parkeringssensorer i for og bag ✅ Bakkamera ✅ 2 zone klima ✅ Nøglefri betjening ✅ Digitalt cockpit ✅ Multifunktionsrat i læder ✅ Navigation ✅ Trådløs Apple Carplay & Android Auto ✅ El bagklap ✅ M-Sport pakke ✅ Alcantara / Dellæder sæder ✅ Glas soltag ✅ M-Sport rat , kørecomputer, dobbelt bagagerumsbund, multifunktionsrat, delkunstlæderindtræk, alcantaraindtræk, læderrat, akustikglas i for, digitalt cockpit, bagagerumsdækken, sportssæder, højdejust. førersæde, mørk loftbeklædning, 18" alufælge, glastag, soltag, el-klapbare sidespejle, led baglygter, mørktonede ruder i bag, automatgear, 2 zone klima, fjernb. centrallås, nøglefri adgang, fartpilot, nøglefri tænding, udv. temp. måler, 4x el-ruder, el betjent bagklap, dab+ radio, navigation, apple carplay, android auto, bakkamera, parkeringssensor (for), parkeringssensor (bag), 6 airbags, esp, automatisk lys, isofix, automatisk nødbremsesystem, auto hold, vognbaneassistent, el-soltag, el-sidespejle, el-ruder, håndfrit til mobil, dab radio
Aarhus N, Østjylland
Forhandlerlogo

BMW iX3

Charged M-Sport 5d

319.500 kr.

  • 12/2022
  • 65.000 km
  • 460 km rækkevidde
  • El
12/2022
65.000 km
-
Fabelagtig og fuldt udstyret (M-Pakke) BMW iX3 Charged i farven “sophistograu”, Sælges pga. ændret kørselsbehov. Garanti, serviceaftale mm. Garanti på højspændingsbatteriet frem til December 2030 12 års rustgaranti. Derudover mulighed for at tegne reparationsforsikring via f.eks. FDM eller lignende. Serviceaftale hos BMW gældende frem til udgang af 2027. Tonede ruder Ekstra lakbeskyttelse (værdi ca 10.000kr) Bilen står i dag på originale sølv stålfælge med vinterdæk. Kun seriøse henvendelser Kom og prøv den :) Andreas Lambert 30892193 (send gerne sms og jeg vender retur)
Aarhus N, Østjylland
Side 1 af 1

BMW

BMW er for mange bilelskere den ultimative kombination af luksus, sportslige køreegenskaber, design og kvalitet. Og der er nok noget om det. I hvert fald kan man år efter år konstatere, at BMW sætter sig på toppen af podiet af det årlige AutoIndex, som viser, hvor tilfredse bilejerne er med deres biler. Ifølge de danske bilejere er der altså ikke en bedre bil end BMW. For de fleste danskere er det dog et bilmærke, som ligger udenfor budgettet - hvis man ser på de nyeste modeller vel at mærke. For selvom en BMW aldrig vil kunne konkurrere med priserne på de asiatiske mikrobiler og familiecontainere, kan man, hvis man søger lidt på nettet, være heldig at finde brugte BMW'er til salg, der har mere jordnære priser. En af de populære modeller i Danmark er den underholdende BMW 1-serie, der godt nok var dyr som ny, men som takket være en lang række brugte leasingbiler er kommet gevaldigt ned i pris, så brugtpriserne har fået et mere acceptabelt niveau. Og med BMW 1-serien får man både baghjulstræk, masser af kræfter og knivskarpe køreegenskaber, der kan få konkurrenterne til at ligge søvnløse. Hvis man går efter en brugt 1-serie, skal man primært holde sig til de brugte modeller efter årgang 2007, da de kører længst på literen. Skal der være mere plads er BMW 3-serie måske et sted at starte. Også her er brugtpriserne på både benzin- og dieselversionerne kommet ned i et niveau, hvor det kan blive interessant for købere, der ellers havde overvejet at købe en fabriksny VW Passat, Ford Mondeo eller Toyota Avensis. Også her skyldes de lavere BMW-priser, at de mange frikørte leasing-modeller bliver sendt på gaden efter tre år, hvilket gør udbudet en anelse større end efterspørgslen.

Brugte Bmw til salg østjylland aarhus n - modelserier

Brugte Bmw østjylland aarhus n - Populære modeller

3 Facts om BMW

Bayerische Motoren Werke AG, som koncernen hedder, er en tysk bil-, motorcykel- og motorfabrikant, som er grundlagt i 1917 med hovedsæde i München, Tyskland. Koncernen ejer også Mini-bilmærket og er moderselskab til Rolls-Royce. BMW producerer desuden motorcykler under BMW Motorrad- og Husqvarna-mærkerne. I 2010 fremstillede BMW-koncernen i alt 1.481.253 biler og 112.271 motorcykler på tvær af alle koncernens mærker. Af de mange biler var det blot 3.500 af dem, der fik danske nummerplader på.

BMW's historie

To firmaer fra München fusionerede i 1922 under navnet Bayerische Motoren Werke. Begge havde under 1. verdenskrig fremstillet motorer til fly. BMW begyndte at fremstille motorcykler i 1923. I 1928 påbegyndtes også bilproduktion under licens fra engelske Austin, og i 1934 så de første egenudviklede biler dagens lys. I 1950'erne så BMW et marked for meget små biler, og løsningen blev licensproduktion af italienske Isettaer – den såkaldte BMW Isetta. BMW har været gennem adskillige kriser i sin historie, men har siden slutningen af 1960'erne været i konstant fremgang. I 1971 lå årsproduktionen på ca. 180.000 enheder, mens den i dag er oppe på over 1,5 millioner. Både bilerne og motorcyklerne er kendt for at ligge i den højere ende af skalaen, hvilket også fremstår af priserne på de fabriksnye modeller, der for flere af bilmodellernes vedkommende sniger sig over 1 million kroner.
Bilbasen er en del af Vend. Vend er ansvarlig for dine data på denne hjemmeside. Læs mere