Audi Q555 TFSi e Sport Prestige Tour quattro S-tr. 5d
Detaljer
| Modelår | 2020 |
|---|---|
| 1. registrering | 2/2021 |
| Kilometertal | 72.000 km |
| Drivmiddel | Plug-in hybrid Benzin |
| Brændstofforbrug | (WLTP) 47,6 km/l |
| Rækkevidde | (WLTP) 45 km |
| Batterikapacitet | 8,5 kWh |
|---|---|
| Energiforbrug | 189 Wh/km |
| Hjemmeopladning AC | - |
| Hurtig opladning DC | - |
| Opladningstid DC 10-80% | - |
| CO2 udledning | 49 g/km |
| Euronorm | - |
| Periodisk afgift | 920 kr. / år |
| Ydelse | 367 hk/500 nm |
| Acceleration | 5,3 sek. |
| Tophastighed | 239 km/t |
| Geartype | Automatisk |
| Antal gear | 7 |
| Trækvægt | 2.000 kg |
| Farve | Sortmetal |
Beskrivelse
Audi Q5 55 TFSI e 367 HK quattro S tronic – Svingbart træk – Adaptiv fartpilot – Matrix LED – Navigation – El-bagklap – Anhængervægt op til 2.000 kg
Denne 55 TFSI e Plug-in Hybrid med 367 HK og quattro firehjulstræk sælges hos Volkswagen Faaborg A/S. En stærk og velkørende SUV med masser af komfort, teknologi og trækkraft – og med mulighed for at trække op til 2.000 kg, hvilket gør den oplagt til både trailer, campingvogn eller hestetrailer.
📞 Weekender åbent efter aftale – ring på 63 60 10 30
⭐️ Brugte biler med nyvognsfølelse – til priser du vil elske 🤩
⭐️ Byt til bedre – nemt og professionelt 🤝
⭐️ Topvurdering på din byttebil – uanset mærke og model 📈
⭐️ Attraktiv finansiering tilbydes // Grønt billån 💰
⭐️ Alle bilerne leveres serviceret og med 12 mdr. garanti 🚘
⭐️ Udvidet garanti kan tilkøbes op til 4 år eller 150.000 km fra 5.995,-
Udstyr der vælges fremhævet:
• Mythossort metallic
• Svingbart anhængertræk – må trække op til 2.000 kg
• Adaptiv fartpilot (med follow-to-stop)
• Matrix LED forlygter
• LED baglygter
• Navigation High (MMI Navigation Plus)
• Virtual cockpit (Active Info Display)
• El-bagklap
• Ambientebelysning for/bag
• Komfort nøgle (keyless entry/start)
• Parkeringssensor for og bag
• Sportsforsæder
• El-justerbare forsæder
• Lændestøtte (justerbar)
• Sædevarme for
• 3-zonet klimaanlæg
• Ambientebelysning
• Vognbaneassistent
• Audi pre sense (nødbremse)
• Skiltegenkendelse
• Digital radio (DAB)
• Bluetooth telefoni
• USB tilslutning
• 18" originale alufælge m. premium helårsdæk
Generelle modeloplysninger*
| Nypris | 588.722 kr. |
|---|---|
| Kategori | Personbil |
| Type | SUV |
| Bagagerumsstørrelse | 465 liter |
| Vægt | 2.050 kg |
| Bredde | 189 cm |
| Længde | 467 cm |
|---|---|
| Højde | 166 cm |
| Lasteevne | 570 kg |
| Max. trækvægt m/bremse | 2.000 kg |
| Trækhjul | Firehjulstræk |
| Cylindre | 4 |
| ABS-bremser | Ja |
| ESP | Ja |
| Airbags | 6 |
| Tankkapacitet | 54 l |
| Døre | 5 |
Udstyr og tilbehør
| 18 tommer Alufælge | Fuldaut. klima |
|---|---|
| 3 zone klima | Håndfrit til mobil |
| 4x el-ruder | Højdejust. forsæde |
| 6 airbags | Isofix |
| ABS-bremser | Klimaanlæg, 3-zonet |
| Adaptiv fartpilot | Kørecomputer |
| Alufælge | LED baglygter |
|---|---|
| Ambiente belysning | LED Kørelys |
| Antispin | Matrix LED forlygter |
| App integration | Multifunktionsrat |
| Aut. nedbl. bakspejl | Musikstreaming via bluetooth |
| Auto hold | Navigation |
| Auto. nødbremse | Nøglefri adgang |
| Automatgear | Nøglefri tænding |
| Automatisk lys | Parkeringssensor (bag) |
| Automatisk nødbremsesystem | Parkeringssensor (for) |
| Bakspejl m. nedbl. | Regnsensor |
| DAB+ Radio | Sædevarme |
| Dæktryksmåler | Skiltegenkendelse |
| Digitalt cockpit | Splitbagsæde |
| Dynamisk blinklys i bag | Sportssæder |
| El betjent bagklap | Svingbart træk (manuelt) |
| El indst. forsæder | Tågelygter |
| El-sidespejle m. varme | Tagræling |
| Elektrisk parkeringsbremse | Type-2 ladekabel |
| Elsæder | Udv. temp. måler |
| ESP / ESC | USB C tilslutning |
| Fjernb. centrallås | Vognbaneassistent |
| Fjernlysassistent |