Audi E-tron GT - Audi’s svar på Porsche Taycan. Her er elmotorernes opgave ikke at gøre bilen grøn, men derimod lynhurtig og det må siges at være vellykket. Bilen laver nemlig 0-100 på blot 4.1 sekunder som for at sætte det i perspektiv får en Ferrari Roma til at undre sig over at du forsat følger med.
GT som bilen hedder står for Gran Turismo og det er ford Audi hævder at have skabt en elektrisk Grand Tourer, og de tror så meget på det, at forkortelsen er inkorporeret i modelnavnet: Audi e-tron GT.
Hvad er en god Grand Tourer? Det er en bil, der indbyder til langfart, hvor stor komfort og mange kræfter skal optræde i symbiose, og hvor der er plads til minimum to personers bagage til en forlænget weekend – gerne mere. En god Grand Tourer er en bil, man instinktivt har lyst til at køre langt i - og ærligt, det har man bare i denne bil.
Bilen opgivet til 479 km (WLPT) men når først du har sat varme ( eller køl ) i sædet og kommet ned på motorvejen så kommer nu nok reliastisk set 390 km før du skal ind og holde ved en lyn lader igen.
Audi e-tron GT deler platform med Porsche Taycanen her i blandt batteripakke, motorer og adskillige chassiskomponenter. Det betyder, at akselafstand og sporvidde deles mellem de to. Herefter begynder lighederne også at høre op. I det udvendige design er det kun forruden, de to deler. Under udviklingen af de to modeller mødtes to ingeniørteams fra Porsche og Audi en gang hver tredje måned. Både for at dele erfaringer, men også for at sikre, at de to adskilte sig. Selvom e-tron GT deler vitale dele med Taycan, er der grundlag nok for at sige, den er sin egen. Bilen har også en blødere undervogn for at kunne leve op til dens GT status, for at gøre langturene mere behagelige.
Den her bil er intet mindre end et elektronisk mesterværk. Et meget meget smukt mesterværk.
Eksemplaret her er lakeret i Audis velkendte Daytona Graymed med sort optik. Ligeledes er kabinen sort med Carbon detaljer. BEMÆRK front er lakeret i samme farve som bilen.
*Dette eksemplar er solgt men lign. Kan fremskaffes.
Eksemplaret her har udstyr som bla. Omfatter:
+ Luftundervogn
+ Panoramaglastag
+ Pro S-sportssæder m. krydssyninger
+ ACC - adaptiv fartpilot
+ Matrix LED-lygter m. laserlys
+ Ventilation og massage i forsæder
+ Bang & Olufsen soundsystem
+ Originale 21" alufælge
+ Stålbremser m. wolframcarbid
+ Alcantara loftshimmel
+ Firehjulsstyring
+ Elektrisk kabinevarmer
+ Sort optikpakke
+ 360° kamera
+ El indst. forsæder
+ Komfortnøgle (nøglefri betjening)
+ Dynamikpakke Plus
+ Sædevarme i for- og bagsæder
Og meget mere
12 måneders leasingforslag:
Mdr. ydelse: 3.107DKK ekskl moms (3.883 DKK inkl. moms)
Førstegangsydelse: 70.000 DKK ekskl moms(87.500 DKK inkl. moms)
Restværdi: 305.000 DKK + moms og afgift
Vi tilbyder endvidere Kasko samt en elektro-mekanisk garantiforsikring i hele leasingperioden.
Der tilbydes privat-, erhverv- eller splitleasing af bilen.
*Forbehold for tastefejl, samt positiv kreditgodkendelse.,
Bemærk: Prøvetur efter aftale
Kørecomputer, digitalt cockpit, bagagerumsdækken, akustikglas i for, akustikglas i bag, læderrat, læderindtræk, sportssæder, el indst. førersæde m. memory, justerbar lændestøtte, massage i forsæder, splitbagsæde, 3 individuelle sæder i bag, 21" alufælge, glastag, el-klapbare sidespejle m/varme, tågelygter, led kørelys, fuld led forlygter, led baglygter, dynamisk blinklys i bag, områdebelysning, ratgearskifte, automatgear, 3 zone klima, varme i rat, nøglefri tænding, fartpilot, adaptiv fartpilot, nøglefri adgang, fjernb. centrallås, motorkabinevarmer, adaptiv fartpilot med kø-assistent, sædekøling, sædevarme, udv. temp. måler, el-ruder, 4x el-ruder, frunk, adaptiv undervogn, luftundervogn, headup display, elektrisk parkeringsbremse, navigation, dab+ radio, håndfrit til mobil, musikstreaming via bluetooth, android auto, apple carplay, usb-a tilslutning, sd kortlæser, internet, alarm, regnsensor, automatisk parkeringssystem, semi-automatisk parkeringssystem, 360° kamera, bakkamera, parkeringssensor (bag), parkeringssensor (for), dæktryksmåler, trafikkamera, virtuelt bakspejl, isofix, lygtevasker, automatisk lys, fjernlysassistent, airbag, esp, vognbaneassistent, blindvinkelsassistent, automatisk nødbremsesystem, stemmebetjening, automatisk nødassistent, auto hold