Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Seat altea 140 tdi dsg

Mikael Foldager

Mikael Foldager
bruger siden
06-01-2004

30-10-2006 kl. 20:42

Hvis du tuner den frafalder garantien prompte. Bilen har så mange kræfter at den ikke umiddelbart behøver tuning. Alle tests der er foretaget viser også at den smarte SEAT har flere kræfter end den lover (typisk 155-160HK). Ligeledes har FR mere end den lover - men den kan ikke fåes med den suveræne DSG gearkasse pga. at fabrikken ikke mener at det kan betale sig at indføre den på markedet rent europæisk set (Danmark er jo et lille land....) Dog fåes DSG fra og med produktion til 200hk TFSi motoren hvor den også får paddles til gearskifte bag rattet (F1-style) De første Altea´er med DSG havde nogle få svagheder men de er rettet hen ad vejen. Man skal huske på at den samme motor/gearkasse er at finde i VAG koncernes andre mærker - og ergo er der hurtigt indsamlet mange´erfaringer. Hvis du overveje at købe ny er det ikke noget dumt tidspunkt netop nu da Altea Stylance fra og med uge 45 produktion rammes af en prisstigning i kraft af at bilen får mere standardudstyr (Climatronic, regnsensor/aut.nedblænd bakspejl, nødhjul og multirat uden bluetooth). Formentlig en prisstigning på ca 8.500,- kr. inkl.moms.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

02-11-2006 kl. 11:54

Alle pengene værd kommer nok an på hvilket regnestykke man ser på, det at garantien totalt bortfalder og ingen tager ansvar for det, der laves, er nok ikke det bedste udgangspunkt, men sådan er vi jo så forskellige :)

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Steffen Grundahl

Steffen Grundahl
bruger siden
12-08-2004

08-11-2006 kl. 14:39

Min nabos Touran 2,0 DSGs kobling røg sig en tur 2 gange, han vil bestemt ikke anbefale dette...

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

09-11-2006 kl. 12:16

Er der nogen minusser ved dsg-gearkassen. Går og overvejer at købe en altea 140 tdi dsg, har hørt at hvis man skal chiptune den er det ikk det bedste valg, men har os hørt der ikk skulle være nogen problemer. Er der nogen der har nogen sider hvor man kan læse mere om den gearkasse eller folk der ved noget.

Mvh. Per andersen

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg