Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Nyere bil til max 75.000

Jakob Eibye

Jakob Eibye
bruger siden
24-06-2004

16-02-2007 kl. 07:24

Hej mulig st.car køber :-)

Du skal ike være nervøs for en 1996 model Passat med 200000 km. på klokken. Især 2.0 benzin er en god og robust motor med rigeligt kraftoverskud. Jeg har selv en 1996 model Passat i mørkrødmetal til salg her på bilbasen til kr.57000.- ingen rust og med aircon og fartpilot! Mvh. Jakob E.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Martin Sønderskov Nielsen

Martin Sønderskov Nielsen
bruger siden
11-12-2004

16-02-2007 kl. 09:21

Den gamle Passat er da en mulighed... Den burde være ganske okay...

Et bedre forslag er dog efter min mening en TOyota Carina E St.car. Det eneste problem med den, det er om den har fået rustbeskyttelse eller ej... Har den fået er den værd at gå efter. God driftsikker og rummelig bil, så ligger i det prisniveau.

En Primera st.car årgang ca 97-00 er også værd at gå efter. Der er også god plads i..

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Michael F

Michael F
bruger siden
02-07-2003

16-02-2007 kl. 09:21

Hey,
Som overskriften lyder, søger jeg en nyere bil i området omkring 75.000 kr

Følgende kritier er til stede:
- Skal være st.car eller barnevognsvenlig
- Driftsikre og rustfrie modeller

Jeg har selv haft kigget på en ældre Passat ('96-'98). Men skal jeg være nervøs over 200.000 km på klokken?

Emnet har sikkert været debateret før, men jeg har ikke haft mulighed for at finde en diskussion der matcher mine kriterier helt.

Det skal ikke være en daily driver, men istedet en bil som min kæreste skal benytte som transportmiddel til og fra indkøb m.m. Samtidig skal vi bruge den til familiære begivenheder.

Husk i hjælper en fyr, som MULIGVIS er ved at få lov til at købe en Audi TT til sig selv - hvis ellers den "perfekte" bil findes til kæresten :D

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg