Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Indlæg slettet

Alan Yucel

Alan Yucel
bruger siden
06-09-2003

21-10-2007 kl. 21:55

Få fat i stelnummeret og få en forhåndsvurdering fra skat hvad afgiften vil være.. hvis prisen tilsammen bliver under gennemsnittet med de biler der er til salg i dk, kan det betale sig.. så enkelt er det.. men selvfølgelig skal du tage der ned og undersøge bilen..

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

21-10-2007 kl. 23:00

du skal ikke regne med at en bil til 500 euro er noget værd og at den for den sags skyld kan synes i DK, og det hedder ikke indførelse men IMPORT :)

Når man har en så sårbar økonomi som en studerende skal man ikke begynde på import, der opstår nemlig tit uforudsete udgifter.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Lars Olsen

Lars Olsen
bruger siden
09-01-2006

22-10-2007 kl. 09:28

Så billige biler er sjældent særligt godt vedligeholdt i Tyskland. 500 Euro er ikke mere end 3500 kr så de ofrer ikke mange penge på reservedele og værkstedsbesøg.
Biler i den helt lave prisklasse vil det normalt bedre kunne betale sig at købe med afgift, men man kan selvfølgelig være heldig at falde over et godt tilbud.

Forhåndsvurderingen som Alan henviser til laver skat ikke mere, men du kan på modep.skat.dk se hvad andre har givet for en tilsvarende bil. På den måde kan du regne ud om det bliver billigere end at købe en dansk bil. Husk at lægge penge af til afhentning af bilen i Tyskland og syn + toldsyn.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg