Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Indlæg slettet

Martin Sønderskov Nielsen

Martin Sønderskov Nielsen
bruger siden
11-12-2004

30-07-2007 kl. 09:38

rumdt til samtlige selskaber, for at få en pris.

Hos Nogle selskaber er der mulighed for at tage et "Respekt for fart" kursus. og Man kan få installeret en sender eller lign. der holder øje med hvor pænt du kærer. Så vil nogle af dem tilbyde til en langt lavere pris.

Overvej evt om du kan nøjes med ansvar.

9000 kr er mange penge for så gammel bil, men det kunne være meget værre.
Det er den hårde måde man skal bruge for at optjene anciennitet.

det lyder nu som en fornuftig bil, vil jeg dog mene. Der burde kunne forsikres.

Kør pænt og du vil nemmere undgå skader, og så kommer de lavere præmier!!!

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Peter Davidsen

Peter Davidsen
bruger siden
20-03-2007

30-07-2007 kl. 13:13

tja, selvf er det for meget, men det er vist en "normal" pris til at starte med.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

01-08-2007 kl. 19:55

Det kursus der hedder respekt for fart koster (hvis din kommune/arbejd ikke tilbyder at betale noget eller det hele) 3200,- (ihvertfald for et par år siden)
Det varer en hel dag f.eks. søndag... Jeg følte ikke at jeg lærte ret meget af det men det giver mig stadig 35% i rabat på forsikring.
Man sparer faktisk mere på at have taget dette kursus (mener man skal tage det senest som 24 årig) end at få den "sorte box" som de har reklameret med.

MIT RÅD SNAK MED ALKA
mvh.
carina

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

03-08-2007 kl. 19:45

Først og fremmest synes jeg det lyder lidt dyrt for bilen, ved ikke om det er standart vw priser. Men købte selv en nissan primera 2,0 sri fra 96, med 175tkm på klokken, med alt i udstyr til 35.000 hos forhandler... Nåå, det er også ligemeget. - Forsikring er noget skrammel... - Er selv 20 og har i forvejen en totalskade. - betaler omkring 16.000 om året. - Alka og deres kørekursus. Fin ide. - Men der er udsolgt resten af året. Ufedt. - Køb af ny bil - go ide. Men ideen om at have en chervolet(billig model) i 8 år, med en sikkert rimelig stor afskrivning også... 9000 lyder ikke dyrt for en bette bil at starte med. Du skal i hvert fald ikke regne med at få det meget billigere... evt kunne der være fdm forsikring, men det har jeg ikke selv fået undersøgt endnu... Men ellers ser jeg ikke andre muligheder en de 9 kilo. Har selv snakket med samtlige forsikringsselskaber med respekt for sig selv i danmark... Håber svaret kan hjælpe... Mvh. Klaus

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg