Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Indlæg slettet

Kim Dalsgaard

Kim Dalsgaard
bruger siden
20-10-2006

30-03-2007 kl. 10:33

Hej Carsten,

jeg ved godt at dette forum ikke er stedet at sælge sin "gamle" bil... men jeg tager nu alligevel chancen. På grund af ændret kørselsbehov har jeg en stor MPV til salg. En Fiat Ulysse 2.0 JtD fra 2005 med 37.000 km på tælleren. Bilen er en camper udgave med 6 fullsize sæder.
Jeg nævner det for dig fordi du her har mulighed for at købe en bil indenfor dit budget og hvor jeg (desværre) har taget den første store afskrivning :-)
Ring meget gerne til mig på 29495187.

/Kim

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

30-03-2007 kl. 12:14

Det er ikke for sjov, at en Ulysse går under dæknavnet "Fiat Ulykke" =)

Jeg ville snuppe Corolla Verso´en, helst i diesel!

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

30-03-2007 kl. 14:31

Desværre laves der ikke forsøg med påkørsler bagfra, ved dog det bliver drøftet en del i euro ncap... men der går nok noget tid endnu..

Der er ikke meget plads i en syv- personers, når alle sæder er i brug uanset hvilket mærke...

Så enten en bus. Du ved Opel Vivaro/Vw Transporter/Mercedes Vito, med mere plads, men de er dyre og tro man skal have bus kørerkort eller også må man accepter at de 7- personers der er, ikke er testet og ærligt talt næppe er sjove at sidde i hvis uheldet rammer én bagfra.

Så en Verso der var påkørt bagfra i en artikel, tro den var fra FDM's blad Motor, og det var riggtig godt der ikke sad nogle på sidste række der... Det gælder nok alle 7-personers.

Men skulle jeg vælge togjeg helt klart en Opel Zafira... kender flere der har dem både på hvide og gule plade og de er rigtig glade for dem.

Hilsen John

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Søren Hansen

Søren Hansen
bruger siden
06-01-2004

02-04-2007 kl. 11:47

Hvis tredje sæderække skal være mere end et absolut nødsæde, kan du glemme Zafira og Corolla Verso. Det samme gælder iøvrigt f.eks. Touran.
Man skal være skruet helt forkert sammen, for at kunne få en bare nogenlunde siddeposition på deres tredje sæderække.
Jeg kender desværre ikke størrelsen af en Grand Picasso på tredje række.

Hvis du reelt skal bruge disse sæder, bør du gå en klasse op.
Her kunne den omtalte Fiat Ulysse være en mulighed, men også Galaxy, Alhambra, C8 etc. kan dække dit behov.

Evt. kan du jo gå efter en camper version.
Så får du størrelsen til en god pris.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

03-04-2007 kl. 11:57

Vi har en C4 Picasso, og der er god plads på 3. række, også til de voksene. Man kan opnå denne plads ved at reducere pladsen lidt ved de to andre rækker. Der er også plads til lidt bagage efter den 3. række.

Skal man tit kører med 6 eller 7 i bilen vil jeg ikke anbefale den, men hvis det bare er en gang imellem så er den i top.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Claus Martinussen

Claus Martinussen
bruger siden
17-01-2006

10-04-2007 kl. 10:45

Hej
Som andre også har nævnt er de sidste sæder i dem du nævner ikke meget bevendte til langturs kørsel.

Jeg vil klart anbefale en galaxy, alhambra, sharan. Jeg har selv kørt alhambra 1,9 tdi i to år uden problemer, og sæderne i bagerste række er nøjagtig så gode som resten.

mvh
Claus

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg