Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Indlæg slettet

Profil slettet

Profil slettet

13-01-2007 kl. 00:00

207 er netop kåret af englands homo ass. (sjov forkortelse apropos). til årets bøsse bil valg!!!

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

14-01-2007 kl. 02:11

Hej

Har du prøvet den helt nye Opel Corsa...

Helt sublim bil

Hilsen John

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Martin Sønderskov Nielsen

Martin Sønderskov Nielsen
bruger siden
11-12-2004

14-01-2007 kl. 10:51

En af mine nærmeste venner havde en 206 S16 årgang 2001/2002.
Den var de ret glade for.Den kørte godt og friskt. De havde ikke så mange problemer med den. Det var kun så noget med førersædet der gik i stykker når man skulle rykke ryglænet frem og tilbage og så nogle diverse ting i småtteri-afdelingen. Men ikke noget alvorligt var der med den.

Nu skrev du jo selv noget om fanatisk Toyota-mand. Men jeg må ærligt indrømme at jeg er overbevist om at Toyota holder bedre samlekvalitet i forhold til 207, men jeg vil godt indrømme at der ser nok bedre ud i Peugeot.

Det der med garantien lyder da meget godt. Ingen tvivl om det. Men det er jo for at holde på kunderne i værkstedet de gør sådan.
Så hvis du kører 30000 om året, når du også at betale temmeligt mange penge på deres værksted for hver service i de 7 år. Og så er det jo kun Motoren de dækker mener jeg.
Så jeg ved ikke hvor meget den garanti er værd.

Men det er jo en smagssag. Men helg og lykke...

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

14-01-2007 kl. 23:43

Ha, det kan man da kalde en mand, der ikke vil stå ved sine holdninger!! Men tja, man har vel et standpunkt til man taget et nyt.

Dette er ikke et oplæg til flere diskussioner, blot en konstatering af realiteterne.

Er du skudt i bilen, så køb den - men du spørger efter erfaringer, og til det kan jeg kun referere til de fejlstatistikker (ADAC, TÜV etc.) du har henvist til selv et utal af gange: franske biler ER af en lavere kvalitet end europæiske, og japanske biler i særdeleshed. Hvad design, køreoplevelse og materialevalg angår, er det kun at sige: smag og behag!

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

14-01-2007 kl. 23:48

Hvis jeg lige må tilføje noget, så tjek de numre af Bilmagasinet, hvor de har testet den. Begge testbiler havde fejl, den ene smed bla. koblingsarmen midt i et lyskryds.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

15-01-2007 kl. 08:08

Hvis der er én ting, der er HELT sikkert - så er det, at jeg ikke ændrer min mening, hvad holdninger til biler angår! Bare lige for at slå det fast.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

15-01-2007 kl. 09:35

Hej Igen

Jeg havde en Peugeot 206 fra ny og havde da også nogle problemer, men må sige at deres motor virker godt, trods små fejl...

Men det kan nok ske med alle biler... Vi er nok lidt farvede herinde allesammen... jeg er f.eks. til Opel... hehe

Men prøv de forskellige biler så som corsa og yaris og 207 og kig og mærk på det indvendige og kig efter alle de små ting... Som hvordan døren er skruet sammen og hvordan de virklig ser ud.

Man har en tendes til at se de pæne når de er helt nye uden egentlig at kigge efter..

hilsen John

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Søren Christensen

Søren Christensen
bruger siden
06-04-2005

15-01-2007 kl. 11:29

Så køb da din Pegøj 207 og vær glad!

Det er en meget besynderlig tråd den her!
Du spørger på erfaringer, men når der kommer kritik af mærket forsvarer du med næb og kløer!!! Det er da ikke særligt open minded.

Og alt mærke fanatismen: At jeg har EN eller TO dårlige oplevelser med et mærke betyder ikke at det er noget lort - heller ikke fordi min mormors fætter i 3. led også har haft problemer. Sorter lidt i jeres personlige smag og pil noget mere objektivt ud! Tak.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

15-01-2007 kl. 17:23

peugeot er sku en go bil. har selv haft et par stykker efter hånden... de ikk så dyre i recevedele som mange siger men jo de er da dyre en hvis du skulle ud og have recevedele til en opel kadett.
det med brand var der mange der trak sig væk for peugeot bilerne. men vw og audi, volvo har os haft problemer med brand det bar ikk kommet så meget frem i avisene osv.
service kan jo være dyre men det kommer jo an på så meget din køre måde f.eks. men i bund og grund er de gode til at kalde deres biler til kampanjer osv hvis de finder en beder løsning. så det et godt køb i sted for sådan en japser.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

16-01-2007 kl. 00:11

For da slet ikke at nævne, at Grande Punto er 112% pænere end nogen ny Pu(ch)g. Det der kæmpe hul i fronten ser bare alt andet end harmonisk ud =( Men igen; smag og behag.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

16-01-2007 kl. 09:19

Hej igen

Ville lige påpege at min 206'er var dyre i service og reservedele end en Vectra er...

Bare så du lige ved det...

Hilsen John

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

16-01-2007 kl. 13:49

Tja, smag og behag - JEG synes, at 207 som resten af "Familien Haj" er ret så grimme! Og jo, jeg HAR set dem IRL.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Jan Nielsen

Jan Nielsen
bruger siden
20-09-2006

16-01-2007 kl. 14:10

En ting er sikkert Peugeot er ikke ligefrem kendt for pålidelighed, iøvrigt i FDM's autoindex ligger ejernes tilfredshed et stykke under gennemsittet. Angående Peugeot 206 var der sparet penge vedr de elektriske stik forbindelser der blev brugt i det elektriske system, dette fører til rigtig mange fejl med årene men mon ikke de har rettet dette på 207, iøvrigt er billen temmelig ny, og der er selvfølgelig allerede en masse børne sygdomme der skal kureres, reelt bør man ikke købe en helt ny model, de bliver bedre på sigt eftersom fejlene er rettet (time to market er vigtigere !)

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

16-01-2007 kl. 14:23

Det er da klart, de sælger så mange biler: forældet teknik i en smart indpakning, til en rimelig pris. Det er det de unge vil ha´!

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

16-01-2007 kl. 15:55

Ja? Der er da INTET nyskabende i en Pug. Ingen variable ventiler, ingen automatisk parkering, ingen afstandsradar på fartpiloten osv. Der er ingen hanky-panky, bare gammeldags teknik i "smart" indpakning - det er det de unge vil ha´! (bare ikke mig)

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

16-01-2007 kl. 16:14

For lige at nævne nogle af de nyeste PSA innovationer:

Hybrid Diesel
Partikelfilter
AFIL - Sporskifte advarsel
AMWAR - Regulerbare støddæmpere
Hydractiv 4 - Aktiv affjedring
Active - NUL KRÆNGNING I SVING


Skal vi nævne nogle af de ældre innovationer:
Forhjulstræk(Traction Avant)
Hydrauliske bremser(DS)
Semi automatisk gearskifte(DS)
Hydropneumatik
Tandstangsstyring
OSV.

Temmelig plat diskussion herinde. Fatter ikke at folk kan hidse sig sådan op over en bil.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

16-01-2007 kl. 16:16

GLEMTE LIGE DET MULTIPLEXEDE CANBUS ELSYSTEM som alle nye biler kører med i dag.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

16-01-2007 kl. 18:52

Som Henrik nævner, bør du læse artiklen i det nye BM, som runder op på konklusioner fra tyske og svenske fejlstatistikker samt, ikke mindst, erfaringerne fra DK's 4 største leasingselskaber. Konklusion: De franske mærker gør sig hele vejen igennem meget dårligt bemærket i forhold til dårlig finish, fejl og driftstop. Det er facts of life og objektive fakta. Hvad folk har af subjektive grunde mht. bilvalg er heldigvis meget forskelligt. Vi må forholde os til fakta, og dette fra så mange kilder som muligt, hvilket artiklen såvidt muligt gør. At nogle kender én, der kender én, som har en Peugeot, der bare kører og kører fejlfrit kan bestemt ikke afvises, men det er altså ikke sådan landet ligger, når man spørger bredest muligt.

Går du efter det bedste inden for driftsikkerhed kommer du altså, i den priskategori du nævner, ikke udenom japanerne eller f.eks. Opel, som virkelig har oppet sig gevaldigt og ligger flot. Den del af os, som så vælger bil ud fra de ting, som ikke kan gøres op som rigtigt eller forkert er så større eller mindre fra person til person - f.eks. ville jeg aldrig overveje hverken en japaner eller Opel - eller franskmand for den sags skyld :-) Men til dit spørgsmål om driftsikkerheden hos franske mærker siger fakta altså, at de ikke er på omgangshøjde.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Jan Nielsen

Jan Nielsen
bruger siden
20-09-2006

16-01-2007 kl. 20:09

Hej Kurt jeg mener at du bør studere autoindex hos FDM (FDM månedmagasinet) de måler tilfredshed på mange parametre, Peugeot ligger altid under middel, Motor se Januar nummeret 2007 side 36 med 23.000 ejere der har svaret, Peugeot er desværre absolut bundskraber mht pålidelighed på bilens elektronik (yes jeg giver dig ret umiddelbart en lækker bil og oftest pænt design -407'eren)men på sigt temmelig upålidelig siger erfaringerne men selv følgelig den nye 207 har nye standarder, om de er tilstrækkelige vil tiden vise, og det kommer også an på hvor lang tid du skal beholde den
(se evt også tidligere Motor magasiner med autoindex'er og check Peugeot) jeg mener ikke de er taget ud af den blå luft da oftest mere end 20.000 har svaret

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Jan Nielsen

Jan Nielsen
bruger siden
20-09-2006

16-01-2007 kl. 20:15

Hej Kurt, glemte lige flg. hvis du vil vide mere om andre ejeres erfaringer så check www.mandagsbil.dk denne side giver også en indikation af hvorda Peugeot ligger placeret, men FDM autoindex er statistisk set meget bedre, men check også alligevel "mandagsbil"

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

16-01-2007 kl. 21:23

Det er godt nok utroligt så mange dårlige argumenter der er for ikke at købe en Peugeot.
Jeg har nu kørt i ca. 8 franske biler og der har ALDRIG været problemer ud over sædvandlige. Jeg har flere mekanikere i familien og laver selv biler. Kender 5 der kører C5 og kan slet ikke kende det dårlige billede i tegner af PSA.
FAKTA ER AT ELNETTET I EN PSA STAMMER FRA BOSCH som i alle mulige tyske biler. Tag dog og gå ud og se hvor delene i en PSA bil stammer fra og udtal jer så igen.
Derudover reparerer jeg selv biler.
I bør have erfaring med de bilmærker i udtaler jer så skråsikkert om.
Og undersøgelser som FDM´s er subjektive. Altså hvordan føler du din bil er? Hvis du så konstant får at vide at din bil er noget lort skal der ikke meget til.
ADAC, TÜV og Autobild giver PSA gode karakterer på alle fronter. Det samme gælder JD power Tyskland.
Ville nogen f.eks. stole på en undersøgelse som som Kasper S lavede om franske biler? Er han objektiv?
Og til Lars, PSA var først med samtlige af de innovationer som jeg tidligere har nævnt.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Jan Nielsen

Jan Nielsen
bruger siden
20-09-2006

16-01-2007 kl. 21:47

Michael jeg mener du vrøvler ! jeg har lige checket ADAC i tyskland i lille/mellem/store klasse var Peugeot i den laveste ende og skulle have mest hjælp på autobahn 2005!
PSA er under pres fra konkurrenter det tvinger dem til at spare hver en øre, ligepræcis elnettet i Peugeot er fejl årsag nr 1. deres stikforbindelser er simplethen elendige og mange steder ikke engang fugt tætte

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

16-01-2007 kl. 22:36

Jeg vil også gerne se en statistik, hvor franske biler klarer sig pænt.
2005 ADAC er her:
http://www.weltzeituhr.com/reise/adac-pannenstatist2.shtml

Det bliver spændende at se 2006, når den er klar ! Autobilds statistik så jeg kun i overskrift, da hele rapporten koster penge at downloade. I overskriften er de franske og italienske mærker dog nævnt i "Flop-10".

Mht erfaring, så er det nok ikke så dumt at høre netop leasingselskaberne, som ejer flere biler af forskellige mærker end nogle andre i Danmark, og dermed kan foretage en rationel vurdering af fordele/ulemper mærkerne imellem. - deres udsagn er ikke til at tage fejl af.

Hvorfor elnettet, på trods af samme underleverandør, ikke fungerer i PSA, aner jeg ikke, og det gør de vel heller ikke selv?





Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

17-01-2007 kl. 00:06

Jeg er rørende enig. Det er da dybt latterligt, at spørge om folks erfaringer, og når folk så svarer - så prøve med hud og hår at modargumentere dem?! For 14 dage siden, var det Toyota du forsvarede, idag Pug - hvad bliver det næste? Se facts i øjene, bilerne i statistikkerne er næppe 205´ere, men 106, 206, 307, 406, 407 mv. Altså biler fra tiden EFTER 205.

Lad være med at spørge, hvis ikke du kan klare sandheden.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

17-01-2007 kl. 01:10

Det må da kun være grundet det faktum, at man får mest jern og plastic for pengene, for kvaliteten har de kritiseret i de første to testkørsler. Hvilket nummer er den kåret til klassens bil? Jeg har ikke liiiiige set det, selvom jeg har abonnement på det.

Du virker i øvrigt også så overbevist, så hvorfor i det hele taget oprette denne tråd? Du vil jo ikke høre på de argumenter folk kommer med, medmindre de er enige med dig.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

17-01-2007 kl. 01:42

Kan se, at den skulle være til bedste mini i nr. 180 - så den må være på min kappe. Men: i nr. 181 på s. 95 vil jeg lige citere Mikkel Thomsager: " Men de to testbiler, Bil Magasinet nu har haft adgang til i Danmark, har rejst spørgsmål om kvaliteten. Begge har været færdige biler fra den almindelige serieproduktion med ca. 3000 km på tælleren og der har været fejl på begge. De har stillet med en finish, der knapt er en vesteuropæisk bil værdig. Den første tabte koblingsarmen midt i et befærdet kryds. Jeg kunne selv sætte den på igen, men hvordan kan det ske? Den anden hylede i bremserne, nøglen faldt fra hinanden og så havdeden samlinger, der var så skæve, at man blev søsyg af at se på dem. Endelig havde begge biler skarpe og upolerede støbekanter i dørlommerne (...) Jeg dømmer ingen til døden i denne ombæring. Men de næste nye Peugeoter, der falder forbi min vej, vil blive nøje gransket. Du hører nærmere"...

Du behøver ikke modargumentere overfor mig, Kurt, det står trykt - og du kan bestille en kopi af bladet på www.bilmagasinet.dk

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Jan Nielsen

Jan Nielsen
bruger siden
20-09-2006

17-01-2007 kl. 13:41

Kurt køb dog den 207 og lad vær at spørge om andres mening, hvis du har bestemt dig hvorfor spør du så overhovedet ? har du ikke andet at lave ?

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

17-01-2007 kl. 16:21

Det er godt nok utroligt at folk der ikke aner hvad en skrutrækker eller oschilloscope er, udtaler sig så skråsikkert om elektronik og mekanik. I lyder næsten så useriøse som visse biljournalister(Jydske vestkysten). Elektronik fejl i dag opstår oftest pga. software ikke Stikfejl. Men når man ikke ved bedre.
Den franske bilinspektion viser at franske Citroen er bedste mærke. Ityske Tüv er de heller ikke ringere end andre mærker. Xantia er bedste europæiske bil efter C- klassen, Xsara er i ADAC blevet kaldt en europæisk japaner.
Tyske 100.000km viser heller ikke at franske biler er dårligere end andre
www.autobild.de
Her kan man også finde seriøse brugtbiltest.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

17-01-2007 kl. 18:53

Godt nok er det svært at læse hvad der står. Men på denne side er der reele erfaringer med 207
http://www.autoweek.nl/myreviewautoindex.php?merk=Peugeot&serietotaal=207&sorteren=4&submit.x=40&submit.y=7

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

17-01-2007 kl. 21:09

Du må videre i jagten Kurt, men intet er jo som bekendt så skidt, at det ikke er godt for noget !
Til Michael J har jeg kun 1 sidste ting at tilføje i denne tråd, før det går i selvsving: Jeg vil give dig den sidste statistik, som du så selv kan vurdere som værende sand eller påny manipuleret - i hvert fald er den udgivet af Autobild og indeholder Tüv-resultater, som du jo selv skriver er troværdig information. Det er interessant læsning, med (Igen) Peugeot og Fiat på en delt sidsteplads. Citat "Det kan kun blive bedre"
Tror du så stadig vore argumenter bygger på opdigtede usandheder, eller er der måske noget om snakken? God læselyst:
Auto-Bild Qualitätsreport 2006
http://www.mazda-lenselink.nl/images/Autobild_Tevredenheid.pdf

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

17-01-2007 kl. 21:20

Kære Søren O.
Hvor mange franske biler har du haft? Hvis du kigger på linken som jeg tidligere har henvist til kan du se ejere af 207 give deres karakterer. Det mindste der bliver givet er fire ud af fem stjerner.
Hvis du læser det sidste Autobild inden jul, vil du se en katastrofal 100.000km test af Touran. Derudover vil du se at 307, MAZDA6 og VW Touran er de biler som autobild for flest klager over. Tja, Mazda 6 ruster åbenbart mere end en 323 gjorde i 80´erne. Og prøv lige at nærlæs kvalietets rapporten.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

17-01-2007 kl. 21:38

Falde i søvn af en bil uden fejl? Tror hellere vi må lade dether ligge, for vi bliver aldrig enige!

Men Kurt: der er da ikke nogen der sviner dig direkte til! Vi griner bare lidt af, at du spørger efter folks erfaringer - og så prøver du bagefter at modbevise dem?! Hvis ikke du vil høre på andre, så skal man ikke spørge.
Læser man dine indlæg fra sidste år, er det heller ikke just rosende ord, der falder om det franske mærke (som jeg i øvrigt selv har to eksemplarer af - godt nok elektriske salt/peberkværne, der indtil videre ikke har haft større fejl i el-nettet).

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

17-01-2007 kl. 21:53

Hvor mange franske biler har du haft Kasper? Og hvad erfaring har du med hvilke bilmærker? Er du mekaniker? Og hvor meget erfaring har du med el systemer? Noget må du jo vide når du mener at du giver kvalificeret rådgivning til Kurt.
Og er der nogen der kan svare på, hvorfor det kan hidse folk op at man vil købe en fransk bil?

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

20-01-2007 kl. 14:25

Hej Kurt...Du har ret, folk er generelt gode til at svine andre til.
Men skidt pyt.....
Skal du bruge et godt tilbud, så giv mig et praj.
5124 4349

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

20-01-2007 kl. 14:27

Vi har jo netop ikke hørt fra ham igen.
Nu har jeg efterhånden sendt en del af disse på gaden.

DER HAR INTET - INTET, VÆRET MED NOGEN AF DEM.

En god bil. Men der er selvfølgelig heller igen anden udvej. Den skal løfte en tung tung arv..!!

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

24-01-2007 kl. 23:55

Hvis det lige må være mig tilladt at slå én ting helt fast: jeg trækker ALDRIG i land, hvad angår mine kommentarer om andre mærker - så du må forveksle mig med en anden Kasper S, hvis du skulle have set et tilfælde af det.

God jagt med Peberfløjten!

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

25-01-2007 kl. 03:24

Hej Kurt

Prøv at læs denne artikel fra Bilbasen her...
http://www.bilbasen.dk/nyheder/bilnyheder/show_article.asp?id=5251

Synes det siger lidt om det med franske biler og de er altså rimelige nye biler de skriver om...

Bare sådan nu der skrives så meget om kvalitet her...

Hilsen John

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

25-01-2007 kl. 17:42

Hej

Må sige at der er mange problemer med 407 også, skal se om jeg kan finde den artikel jeg læste et sted på nettet...

Men ved ikke med 207, dog skal det siges at Peugeot direktør har officelt meddelt at deres elektronik skal forbedres med 75 % over de næste 3 år fra 2006 af. Fordi den er for dårlig.

Så de ved der er nogle problemer og de bliver løst, men det vil igen formentlig betyde dyrer biler.

Hilsen John

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Jan Nielsen

Jan Nielsen
bruger siden
20-09-2006

09-02-2007 kl. 11:35

Ny Peugeot Citroën-chef rydder op

09.02 - kl. 9.50
Af: Thorkil Sevelsted

Den nye chef for PSA Peugeot Citroën, Christian Streiff, er ikke en mand, der stikker noget under stolen. Han er kendt for sine analytiske evner og for hurtigt at kunne gennemskue problemerne i en virksomhed. Nu har han kigget PSA efter i sømmene og er klar med en plan.

Nu er det jo ikke sådan, at Streiff overtager et fallitbo, og han begynte da også med at give sin forgænger Jean-Martin Fols den anerkendelse, han fortjener, ved i sin 10-årige regeringstid at have øget salget med 60 procent gennem lancering af en række højst succesfulde modeller som Peugeot 206 og 307, og Citroën Picasso og Berlingo/Partner.

Streiff konstaterer imidlertid, at der under den kraftige vækst er sket et skred i både kvalitet og omkostninger, og det skal der gøres noget ved nu. Desuden skal der mere fart på udvikling af nye modeller, som i højere grad svarer til kundernes forventninger.

Dertil har han oprettet en række tværgående departementer for produktudvikling og planlægning, produktion og logistik, overordnet strategi samt fælles indkøb.

Nu skal alle hoveder lægges i blød, og om et halvt år vil Streiff fremlægge resultatet i form af et overordnet koncernprojekt med klart definerede mål for alle firmaets afdelinger.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

13-02-2007 kl. 16:45

Må jeg anbefale, at læse det nye Bilmagasin? Her udtaler flere leasingselskaber sig, om deres erfaringer med de forskellige mærker - og de har jo en ret betragtelig vognpark! Så vil du også kunne konstatere, at Peugeot´s ry er det samme som altid. Med rette.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

14-02-2007 kl. 17:11

Det er fuldstændig korrekt - og hovedsagen er også, at I er glade og tilfredse. Det ændrer dog ikke på ryet ;-)

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Tue Klinggaard

Tue Klinggaard
bruger siden
17-01-2005

27-03-2007 kl. 09:49

Var også ude at prøve et par ture i en 207, og ja den er da fed og kører. Motoren er rigtig omdrejningsvillig, og vil gerne presses, men gearskiftet er lidt slattent. Var ellers tæt på at købe den i 1,6 s16 benz, men smuttede så lige forbi seat. Der prøvede jeg en seat leon 1,6 ref, til godt nok lidt mere, men en meget bedre bil. den kører seriøst som en drøm, ( 1,6 motoren taget i betragtning ) men helheden af gear, undervogn, design og motor. Har ikke helt bestemt mig endnu, men den virker som et bedre bud end en 207

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg