Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Indlæg slettet

Profil slettet

Profil slettet

02-01-2011 kl. 08:49

Hvad med en VW Polo i blue motion i van udgave ? Den har god komfort og køre ca. 30 km/l. Prisen er sikkert noget over de 100 K men den er måske det bedste valg ?

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Kenneth Allan Jalving Lystlund

Kenneth Allan Jalving Lystlund
bruger siden
21-12-2004

02-01-2011 kl. 13:20

Hej Jesper

Jeg kan kun fortælle om Grande punto som vi har to voksne og tre børn 7,3,3 år. Det er en Dynamic med klima og fartpilot med 75 hk og vi er meget glade for den. Vi har haft den i knap to år (22 måneder) og kørt 70000 problemfrie kilometer i den.
Vi har været 14 dage i Italien i den, uden vi havde brug for tagboks på den og vi havde to paraplyklapvogne med samt tøj og sengetøj m.m. i bagagerummet.
Vi kører meget med trailer og vi har også et par gange kørt med vores campingvogn til jylland samt falster uden problemer.
Der er ikke skiftet nogen sliddele på den endnu og har kun været til de forskrevne service. Vi kan varmt anbefale Fiat Grande Punto.

Mvh.
Kenneth

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

T i

T i
bruger siden
17-06-2006

03-01-2011 kl. 10:40

Ved ikke om det skal være en af de tre du nævner? Du kunne også kigge på Suzuki Swift, Peugeot 207, Skoda Fabia, Toyota Yaris mfl.

Jeg ville lade være med at fokusere så meget på at købe under 100k (medmindre du har en særlig grund til dette).
Totalomkostningerne ved at købe en bil til 120-130k kan sagtens være lavere end en til 99k.

Som du selv er inde på skal du køb en af de nyeste modeller for at få bedst sikkerhed, brændsstoføko. etc.
Personligt ville jeg overveje at udvide budgettet en smule og kigge på nyeste model af: Opel Corsa, Ford Fiesta, Toyota Yaris og Skoda Fabia. Disse kan findes fra omkring 115k og opefter (med a/c) og mht. afskrivning etc. tror jeg du er bedst kørende her.
Men det er jo i høj grad en smagssag, så du må ud og prøve nogle modeller

Dette indlæg blev 03-01-2011 10:41 redigeret af dets forfatter.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg