Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Indlæg slettet

T Taylor Nielsen

T Taylor Nielsen
bruger siden
03-12-2009

27-03-2010 kl. 17:13

Er enig med Jesper ovenfor. En mondeo er en rigtig fin bil og med gode køre egenskaber og god sikkerhed. En bil i vil kunne få meget glæde af i årerne frem. Der er selvfølgelig også ford C-max, hvor man sidder lidt højt mv. og hvor når børnene er en 2-3år vil kunne kigge ud, idet bagsædet er højere end forsædet, og mange af C-max modellerne er med såkaldte fly borde, og med masser af plads. syns i skal kigge på nogle forskellige og så vælge med hjertet.

obs. Ny C-max på vej. Kommer til efteråret.

Held og lykke

Dette indlæg blev 27-03-2010 17:15 redigeret af dets forfatter.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Michael N

Michael N
bruger siden
06-04-2005

27-03-2010 kl. 19:21

Hej

Citroen C4 grand picasso eller en Citroen Berlingo er løsningen.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Søren Hansen

Søren Hansen
bruger siden
06-01-2004

29-03-2010 kl. 12:29

Hvis du går efter en Berlingo, så vælg nyeste generation.
Den er ikke alene langt mere rummelig end den gamle, men den er også mere lækker og velkørende.
Jeg har set demoversioner af 90 hk HDI diesel til lige under 200.000 kr. Det er nok bedste køb. Men ellers kan du finde dem noget billigere i benzinudgaver med ganske få km.
Ensempel: http://www.bilbasen.dk/brugt-bil/forhandler/Citro%c3%abn-Berlingo-1,6i-16V-110-Multispace-5d_ID262501899.htm

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Michael N

Michael N
bruger siden
06-04-2005

29-03-2010 kl. 18:53

Hej Mads

Jeg kørte Berlingo i perioden 2000-2008, en 1,4 og en 1,6 16v begge med Benzin motor.
1,4 var bare forlidt power bedre var det med en 109 hk 1,6 en Berlingo køres jo ikke som en racer.

Jeg har ikke haft problemer med mine Berlingoer, men det er vigtigt at du tjekker skydedørene idet de svære at justere tjek også lakken neders ved på skydedørene.

Bremserne kan være skrøbelige på en Berlingo så tjek skivernes tilstand hvis du køber brugt.

Skal du have en Berlingo så køb et sikkerhedsnet til at adskille bagagen fra hvor ungerne sidder - du kan købe en orginal net som der er holder til på de fleste Berlingoer.

Fordelen ved en Berlingo er at der altid er nogen der vil købe den igen så bytte prisen er ikke helt umulig.

Der bliver varmt i en Berlingo om sommeren... så find en model med AC

Fordelen ved den nye Berlingo er undervognen... den kører markant bedre en den "gamle" pladsmæssigt syntes jeg ikke der er den store forskel-men den nye model er desværre blevet lettere overvægtig så gå efter en diesel med minimum 90 hk - jeg har prøvet den 75 diesel.... den kunne jeg ikke leve med.

Alternativet til en brugt Berlingo kunne være en xxara picasso de sælges til rimelige priser.

Når i dagligt skal have ungerne ind og ud af bilen så bliver i glad den høje bil, skal i køre langt så vil børne nyde at kunne se ud af frontruden idet sæderne er monteret relativt højt.

Held og lykke med købet

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

01-04-2010 kl. 18:22

Tillykke med ungerne... Men det behøves jo ikke at blive kedeligt, hvad med en mazda 5...?
http://www.bilbasen.dk/brugt-bil/forhandler/Mazda-5-2,0-Sport-5d_ID218301228.htm

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

03-04-2010 kl. 07:28

Hej Mads.
Har selv lige købt en Peugeot Partner fra 05. Pga. barn nr.3
Ufatteligt hvad den bil kan rumme. Jeg er dog ret sikker på at en tvillingebarnevogn er for bred til bare at "stille" ind i bagarummet.

Men for 200.000 kan du få den nye model der er bagarummet endnu større.

Men tag og kom ud og prøv de forskellige biler og se hvordan barnevognen fylder i bagagerummet.

God jagt.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Kristian Sørensen

Kristian Sørensen
bruger siden
10-01-2006

08-04-2010 kl. 10:40

Hej Mads

Jeg har en mondeo tilsalg som lever op til dine krav, den kører simpelt hen som en drøm og har alt i udstyr.

En rigtig mand (med tvillinger) skal ikke køre i en citroen!... ;-)

Hop du ind og se på min bil, http://www.bilbasen.dk/brugt-bil/privat/Ford-Mondeo-2,0-5d.-TDCi-Ghia-X-st.car_ID580159.htm# du vil ikke fortryde den bil, og så kører den langt på literen specielt med tanke på størrelsen på vognen.



Med venlig hilsen

Kristian Ejkens Sørensen

Dette indlæg blev 08-04-2010 10:44 redigeret af dets forfatter.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg