Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Indlæg slettet

Profil slettet

Profil slettet

12-10-2009 kl. 08:33

Toyota Carina E - uopslidelig men se efter rust !

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

H P

H P
bruger siden
06-01-2004

12-10-2009 kl. 09:30

Hej Patcrik.

13.000,- er mange penge, men ikke til et bilkøb.

jeg mener ikke at du skal låse dig fast til en model, En Carina E til 13.000,- kan sagtens være et rædselsfuldt køb, det afhænger helt og holdent af hvordan de tidligere ejere har behandlet bilen.

Jeg mener at du bør kigge efter følgende:

Undervognsbehandlet (et krav)
Service overholdt (så mange som muligt)
Antal ejere (så få som muligt)
Alder (så ny som muligt)

Model, Mærke og oprindelsland er ligegyldigt på en bil til 13.000,- det er den aktuelle stand der er afgørende for om du gør et godt køb eller ej.

Og endelig; Tag en fagmand med der har forstand på biler, eller få bilen tjekket inden køb af en mekaniker du kender.

God jagt.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Søren Meyer

Søren Meyer
bruger siden
12-08-2007

13-10-2009 kl. 06:24

Hej Patrick,

Gå efter en Toyota Corolla eller Carina. Pas på rust! Mekanisk fejler de biler dog sjældent noget som helst.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

13-10-2009 kl. 06:36

Jeg ville gå efter en Toyota Starlet, det er et sikkert køb men det er desværre ikke en bil du kan være stolt af, men det bør du ser kraftigt bort fra med kun 13.000 kr.

Læs lidt om denne bil og du vil hurtigt se at den er helt rigitgt til dig. Se bort fra alle de andre biler som er nævnt i denne tråd.

Held og lykke.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

13-10-2009 kl. 11:07

har ikke 4 døre som er et krav til bilen.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

13-10-2009 kl. 11:12

Jørgen og jeg holder fast ved Carine E som den rigtige bil til dig:

Her får du en rigtig flot Carina E med undervognsbehandling som kun har kørt 177.000:

http://www.bilbasen.dk/brugt-bil/privat/Toyota-Carina-E-1,6i-4d.--_ID538534.htm


Denne bil vil du have glæde af mange år frem og pengene du sparer på manglende reparationer kan du bruge til din næste bil.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

13-10-2009 kl. 11:32

..var da også et meget fint eksemplar, du har fundet frem der.. skal selvfølgelig stadig tjekkes af en mekaniker, men et rigtig godt bud - hvis salgsteksten holder stik, kan du også være lidt stolt af den :-)

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Martin Sønderskov Nielsen

Martin Sønderskov Nielsen
bruger siden
11-12-2004

13-10-2009 kl. 13:11

Hej Patrick

I det prisleje må du se hvad du kan få. Det vigtigste er at bilen er mekanisk velfungerende. og At det meste virker som det skal. Selvfølgelig skal du også være OBS på rust. For det har de fleste biler i den prisklasse. Men man kan nok ikke sige at man skal gå direkte efter et bestemt mærke og model. For der er dårlige eksempler i alle mærker.
Men lige umiddelbart er en Toyota Carina eller Corolla ikke noget dumt bud. Dog skal du være obs på rust. Men bilerne er ellers umulige at opslide. Men rusten er næsten det værste på dem.

Et andet bud er Nissan Almera/Sunny/Primera. Det er også udemærkede biler.

Men som en anden skrev; Tag en fagmand med ud og kig. Og vurder hver enkelt grundigt. Og lad være med at låse dig fast til et bestemt mærke.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Thorbjørn Steensen

Thorbjørn Steensen
bruger siden
21-03-2007

23-10-2009 kl. 23:34

I den prisklasse koster service jo mere end bilen. Så køb en der er nysynet og har fået lavet alt det der slides; bremser, kobling, køler, osv. osv. Skid på rusten og spar på service og smid den ud når den skal synes igen. Det du sparer kan snildt betale en ny bil til 13.000,- om to år. Men hvis du ikke selv er erfaren, skal du have en fagmand med og brug så mere end 5 minutter på at se den efter og prøvekøre.

God fornøjelse.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Christian Hansen

Christian Hansen
bruger siden
20-07-2005

08-12-2009 kl. 01:18

til den pris vil jeg gå efter en Volvo 440/460 1,8 eller 2,0 (med eller uden turbo) undgå 1,7 motoren da det er en fransk Renault motor her en 94'er en 440 1,8 med et lavt km tal (kun 160.000 km) http://www.bilbasen.dk/brugt-bil/forhandler/Volvo-440-1,8-DL-5d_ID665600572.htm den koster godt nok lidt mere end dit maks beløb

og her en 460 2,0 (uden turbo) fra 95 godt nok med et højt km talhttp://www.bilbasen.dk/brugt-bil/forhandler/Volvo-460-2,0-SE-4d_ID897000245.htm

Sidst rettet: 8/12-09

Sidst rettet: 8/12-09

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Christian Hansen

Christian Hansen
bruger siden
20-07-2005

13-12-2009 kl. 16:14

er et rigtigt godt køb MEN vær opmærksom på at Touring modellen ikke har ABS bræmser mens en alm 2,0 GLI og 2,0 GLI S Series (som der er linket til) har S Series har også el-soltag hvilket stjæler loftshøjde

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg