Bilbasen Forum
Indlæg slettet
Lars Olsen
bruger siden
09-01-2006
05-02-2008 kl. 15:53
Vi kikker selv på en ny lille diesel bil som bil nr. 2, og valget står mellem Yaris D4D og Skoda Fabia 1.9TDi begge to koster lige godt 200.000 med samme mængde udstyr.
Yaris'en får pluser på kontoen for motoren hvor Fabia'en vinder klart inde i kabinen.
Profil slettet
05-02-2008 kl. 20:28
Som du nok har bemærket er der godt gang i salget af små diesel-pendlere - hvorfor skulle en forhandler sige noget der kunne stoppe denne udvikling.
Faktum er at en kold motor udvikler kondens som på sigt ødelægger motoren. Dette gælder i øvrigt også for benzinbiler - de er jo så bare det hurtigere til at blive driftsvarme.
Køber du en bil der selv indkalder til service afhængigt af din kørsel, vil du erfare at en diesel med korte ture indkalder oftere til service end beregnet.
Hvis du bekymrer dig om miljøet vil jeg anbefale dig at kigge nærmere på nogen af de benzin-økonomiske modeller.
Alt vedr. miljøet skal jo ikke gøres op i CO2 - der er jo altså andre stoffer i diesel der ikke er så pokkers sunde at inhalere.
I denne klasse biler er forskellene minimale - så ud og prøv de biler der tiltaler dig.
Held og lykke
mvh Kim
Ulrik Rasmussen
bruger siden
12-01-2006
06-02-2008 kl. 10:28
Jeg vil mene, at alle biler i virkeligheden har bedst af at opnå den rette arbejdstemperatur hver gang - men så længe, der også køres længere ture, ville jeg ikke være bange for at køre 20000 km/å i en lille diesel.
Endvidere vil jeg opfordre til en ordentlig tone i forummet. At sprede meldinger som 'fanatiker' og 'uintelligent' er at flytte fokus fra emnet til egen person og holdning. Det må der findes andre forummer til.
Sidst rettet: 6/2-08
Jannik P
bruger siden
12-04-2005
Jannik P
bruger siden
12-04-2005
06-02-2008 kl. 11:07
Ulrik Rasmussen
bruger siden
12-01-2006
06-02-2008 kl. 22:59
Udfra en overordnet økonomisk betragtning er C3 muligvis ikke det bedste valg i forhold til Yaris og Fabia- men som jeg læste dit indlæg, var det heller ikke totaløkonomien, der blev prioriteret højest.
Jeg er sådan set enig i betragtningen om, at Yaris totlaøkonomisk set vinder på lang sigt. Omvendt tror jeg, C3 er bedre end sit rygte - især her efter fem år på markedet, hvor man kan formode, at der er ryddet ud i de værste fejl.
Og - så har bilen også nogle indlysende kvaliteter - blandt andet en god motorkraft og det der partikelfilter.
Konklusion: Jeg ville ikke afskrive C3 på det grundlag. Tag ud og prøv bilerne - måske befinder du dig bedst i en Yaris - og så er valget jo helt vildt let!?