Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Indlæg slettet

Anders Schwencke

Anders Schwencke
bruger siden
14-08-2007

Søren Hansen

Søren Hansen
bruger siden
06-01-2004

01-02-2008 kl. 10:15

Hej Bent.

Jeg vil godt give dig lidt ret.
Mazda 2 er da sikkert er fin bil.
Men at gøre den til årets bil med den primære grund, at den er blevet lettere end sin forgænger er da latterligt.
OK, hvis det havde været en bil af samme type og størrelse, som den gamle Mazda 2, og de så havde formået at lave den lettere, så havde det været meget fint, men her er jo tale om en helt ny bilmodel, som kun har navnet til fælles med den gamle. Hvad er lige det imponerende i det?

Personligt mener jeg, at Kia Cee'd havde fortjent titlen som årets bil. For i modsætning til Mazda 2, så byder Cee'd på noget nyt.
Den har sat helt nye standarder for garanti, og den tilbyder mere bil for pengene end nogen konkurrenter i klassen. Se det er imponerende.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Kim Kristensen

Kim Kristensen
bruger siden
06-01-2004

03-02-2008 kl. 04:02

Jeg forstår heller ikke hvor nyheden i at bilen bliver mindre/lettere, og dermed køre længere på literen bliver af.

Men det er ikke umuligt at de 18,5 km/l kan vise sig at være rigtig, for andelen af hård kørsel i en test er jo væsentligt større end et normalt kørselsmønster. Den bil jeg selv har kom ud af FDMs test med et forbrug på 11,8 km/l hvor EU-normen siger 15,1 km/l, så den skulle efter normen køre ca. 28% længere end FDMs resultat, og Mazda 2 skal også gå i omegnen af 28% længere end testresultatet. Min bil har over de første godt 20.000 km kørt 15,6 km/l, eller ca. 32% længere på literen end det FDM fik ud af den.

Med venlig hilsen Kim

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Kim Kristensen

Kim Kristensen
bruger siden
06-01-2004

03-02-2008 kl. 04:11

At forlænge den almindelige garanti syntes jeg nu heller ikke er specielt revolutionerende, men selvfølgelig er det da velkomment. KIA har jo i samme ombæring forkortet garantien mod gennemtæring med 2 år, og fjernet mobilitetsgaranti set i forhold til de fleste konkurrenter.

Jeg har selv en Honda Civic 1,8 Sport og jeg ville ikke kunne få en tilsvarende ceed billigere, hvis den skulle opdateres til samme udstyrsniveau.

Med venlig hilsen Kim

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Kim Kristensen

Kim Kristensen
bruger siden
06-01-2004

03-02-2008 kl. 11:10

Nej normen er ikke en garanti fra producentens side, kun en tvungen metode som skal bruges til at fastsætte den grønne afgift. Når den bliver målt må man heller ikke bruge klimaanlæg eller elektrisk udstyr som ikke er nødvendigt (eks. lys, radio, blæser osv.), målingen kan ses her http://www.hvorlangtpaaliteren.dk/sw100941.asp Jeg ved ikke om alle fabrikanter, gør men Honda skriver i hvert fald i brochure at ens kørselsmønster kan betyde at man ikke når dette tal. Mange regner normtallet for at være et løfte fra producenten.

Karsten:
Kan det tænkes at den nye 2’er er en klasse mindre i forhold til hvilken den var endt i, hvis udviklingen havde fulgt den normale trend?

Med venlig hilsen Kim

Sidst rettet: 3/2-08

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Kim Kristensen

Kim Kristensen
bruger siden
06-01-2004

05-02-2008 kl. 03:16

Som du kan se af dette ældre indlæg, http://www.bilbasen.dk/Forums/ForumReadPost.aspx?PostId=62725&s kan du ikke blive uenig med mig om at en bils størrelse ikke kommer an på hvor stort bagagerum den har.

Med venlig hilsen Kim

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg