Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Indlæg slettet

Profil slettet

Profil slettet

29-12-2007 kl. 16:18



Sidst rettet: 29/12-07

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

29-12-2007 kl. 16:19

Jeg har set flere Audi hvor motoren ikke har holdt til mere end ca. 180.000 - og Audi scorer heller ikke overbevisende med point i diverse kvalitetsundersøgelser. Så der er grund til at være meget opmærksom. Ved tidligere ejeres dårlige behandling af bilen, kan motoren være fuldstændigt slidt op. Men omvendt er den plejet og passet efter alle kunstens regler, vil motoren køre som ny.

Derfor skal du først og fremmest tage en grundig prøvetur på mindst 1 times kørsel og lytte meget opmærksomt efter lyde og tjecke om alt fungerer ok.

Det allerbedste var at tage bilen med til FDM eller Applus og så gennemføre en brugtbiltest - så får du klart syn for sagen.

Jeg ville dog ikke selv købe en bil med de KM - medmindre man skulle køre i den til den dag, hvor skrotningen står for døren. En bil med +300.000km er ikke mange penge værd i en byttehandel.

Held og lykke med jagten.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg