Bilbasen Forum
Hjælp til køb af Stationcar. Max 70.000 Kr
Hans Pedersen
bruger siden
14-04-2005
22-08-2011 kl. 18:26
Mick Holm
bruger siden
21-08-2011
22-08-2011 kl. 19:31
Har selv haft en Astra, og det er en fin bil, så det er et godt bud! :-)
http://www.bilbasen.dk/brugt/bil/citron/c5/30i-v6-exclusive-weekend/874289
Denne Citroën C5 er lidt ældre end den du først viste, men har bedre udstyr. :-)
Hans Pedersen
bruger siden
14-04-2005
22-08-2011 kl. 19:53
Synes blot man fik meget for pengene i forhold til alder og km-stand.
Tak for hjælpen
Søren Hansen
bruger siden
06-01-2004
23-08-2011 kl. 14:11
Bare fordi Poul Erik har valgt at bruge sine penge på familieterapi istedet for bil, kan jeg nu godt forstå, hvis du gerne vil have et fornuftigt og familievenligt køretøj.
Og efter min bedste overbevisning, så er en Mondeo st.car et af de absolut bedste valg.
Jaja, du skal tjekke den grundigt for rust, og dørere er sikkert skiftet på garantien, men dermed er det så også slut med den bils dårlige sider.
Den er uhyre rummelig, og den kører bedre end samtlige konkurrenter i klassen. Og så er den billig som brugt. Du kan få en V6'er med under 150.000 km på klokken indenfor dit budget - og så har du ikke engang presset prisen endnu:http://www.bilbasen.dk/brugt/bil/ford/mondeo/25-ghia-stcar/874193
Alternativet kunne være en Scenic / Grand Scenic.
Den kører selvfølgelig ikke nær så godt som en Mondeo. De fysiske love sætter der nogle begrænsninger pga. bilens højde.
Men den er praktisk, sikker og generelt en glimrende bil.
Og når først man har siddet højt i en periode (læs: kørt MPV), er det svært at vælge en bil nede ved jorden igen.
Christian Hansen
bruger siden
20-07-2005
25-08-2011 kl. 12:50
husk altid der skal være fuld servicebog at bilen skalvære undervognsbehandlet at alle rusteftersyn er overholdte vigtigt at rusteftersyn og servicebog er fulgte ved Mazda ellers forsvinder den 12 årige rustgaranti (så vidt jeg husker er rustgarantien 12 år) dette er Mazda meget strikse med er overholdt efter de blev opmærksomme på fabriksrelaterede rustproblemer ingen røg/dyr hvornår bilen sidst er synes hvis der er under et år til syn så få den leveret nysynet at tandremmen er skiftet for nygeligt tjek tandremsinterval hvilket er beskrevet i servicebogen