Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

salg til udlandet

Profil slettet

Profil slettet

28-05-2006 kl. 12:28

lad vær med at sælge til ham, vælg hellere en dansk køber.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Christian Tvorup Træholt

Christian Tvorup Træholt
bruger siden
13-06-2003

28-05-2006 kl. 15:57

Hej Steen,
Jeg blev selv kontaktet med næsten identisk tekst på min annonce, blot en fra Australien. Jeg handler til dagligt med udlandet og betaling med check er ret risikabelt. Der kan gå over en måned før der kan garanteres dækning på checken. Indtil da hæfter du selv for beløbet. Så hvis du ikke passer på, har du sendt din bil samt betalt transporten til Finland før du finder ud af checken er dækningsløs. Dette gjorde jeg min køber opmærksom på og jeg hørte ikke mere. Så det tager jeg som et klart signal på det er fup! Så vent du hellere på dansk køber dukker op.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

28-05-2006 kl. 22:53

ak for svaret

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

28-05-2006 kl. 22:55

Tak for de mange gode besvarelser og gode råd. Mvh Steen

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

28-05-2006 kl. 22:55

Jeg har sat min audi 80 til salg på Bilbasen, og har fået en hel del henvendelser,men jeg har også fået en mail fra udlandet med nedenstående tekst:PURCHASE OF Audi 80

Dear friend, i am Friedrich Evans based in FINLAND. i just mailed to let you know that i am interested in purchasing your Audi 80. i assume it to be in a favourably good condition we would like to know the last neqotiable price for the Audi 80 in Euro. Also we would want you to know that we intend on paying you through a Danish bankers certified draft/cheque as soon as the neccessary negotiations have been concluded.

Regards,

Evans.



Alle alarmklokker ringer nu, da det forekommer mig at have hørt noget om "gummicheck, hvidvaskning af penge og andre grimme ting hvor sælger er kommet i klemme, hvis der er nogen af Bilbasens læsere der har erfaring med ovenstående, vil jeg gerne høre nærmere, da mit engelsk ikke er så godt, hvordan skal man forøvrig forholde sig over for motorkontoret og forsikringsselskabet.

Mvh Steen Jørgensen

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg