Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Motorproblem Passat 1,8T

Dennis Pedersen

Dennis Pedersen
bruger siden
14-01-2006

23-08-2006 kl. 22:19

Jeg har et problem med min Passat 1,8T årg. '99. Den "hugger" hvis man f.eks. holder en pause i sin acceleration, for derefter at accelerere igen (oftest i 3. gear). Den falder også langt i omdrejninger (ca. 600) når man kobler ud, for derefter at regulere sig igen (til ca. 1000).
Har spurgt hos VW værksted, hvor de mente at det kunne være sod ved gasspjælet el. lign. (kan ikke helt huske hvilket fagudtryk der blev brugt - tilgiv mig)
Har også fra anden side fået at vide, at man nok skal have "læst" bilens hukommelse for evt. fejlmeldinger. Før omtalte VW værksted mente dog kun, at der var noget at "læse", hvis motorlampen havde lyst, hvilken den ikke har. Er der nogen, der ved hvor meget en sådan "læsning" koster?
Jeg håber, at der er nogen som har erfaringer med samme problem og evt. til løsninger til samme.
V.H. Dennis

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg