Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Køre som en ny bil....ja ja

Profil slettet

Profil slettet

06-05-2009 kl. 16:23

Synes at mange herinde skriver når de anbefaler deres bil at de har kørt x antal km og den køre bare som ny. Kan vi ikke få på det rene at en bil som er 2-3 år gammel og har kørt 30.000 - 50.000 km eller for den sags skyld 150.000 km kører som en ny bil. Mange får det til at lyde som om det er en super god bil de køre rundt i, bare fordi den køre som en ny bil efter 25.000 km. En Mercedes eller BMW køre stadig 90 % som en ny bil selv efter 4 år / 300.000 km.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Benny Due

Benny Due
bruger siden
09-10-2003

06-05-2009 kl. 16:57

Næ er faktisk ikke enig i din betragtning, en 4 år gammel bil med 300.000km, kører som en sådan, og ikke en ny, men de fleste mennesker oplever ikke forringelsen af bilen, da dette sker gradvist,

hvis der ingen forringelse var, er der vel heller ikke grund til at en bil taber i værdi ! selv de dyreste mærker bliver jo slidt ved brug, støddæmpere, gummie-bøsninger osv.

Min bil kører som en Peugeot 206 sw årg 2003 med 65.000 km på tælleren, fordi det er den, og absolut ikke en som en ny bil !

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

06-05-2009 kl. 17:01

Hmm, en gammel bil kan jo godt "køre SOM en ny bil" uden at være det...

Men hvorfor lige 90% ved de nævnte mærker? Hvorfor ikke 100% som en ny bil??

Kører Ford måske kun 75% som en ny bil efter 300.000 eller 4 år?

Indlægget kan vel næppe være andet end ironisk ment.

Sidst rettet: 6/5-09

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

06-05-2009 kl. 20:34

100% kan en brugt bil jo ikke køre som, så er alt jo nyt, men hvis en bil er passet og plejet, vil jeg mene at en 4 år gammel bil køre som en ny, med mindre at der er noget galt eks. støddæmper, bremser osv.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

06-05-2009 kl. 21:37

Tror ikke helt jeg forstår dit indlæg.

For mig at se er "som en ny bil" en reference til at der ikke er noget galt med køre-egenskaberne. Som køber burde man kunne komme frem til at bilen kører/reagerer som en ny, på trods af den har x antal år og x antal km bag sig. Du kan jo ikke rigtig lave en sammenligning i forholdet 1:3 uden at gøre opmærksom på det, hvorfor jeg forstår sammenligningen som 1:1. Altså, når bilen kører som en ny må det være 100%, ikke også? :-)

Hvis en bil er passet og plejet efter 5 år, hvad så? Kører den så som en gammel bil, hvad end det skal sige? Og hvad med 10 og 20 år?

Jeg er ikke helt med på hvordan du regner dig frem til lige præcis 90% for nogle bilmærker. Hvordan er det målt?

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Jan Nielsen

Jan Nielsen
bruger siden
28-06-2006

06-05-2009 kl. 21:38



Sidst rettet: 7/5-09

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Søren Hansen

Søren Hansen
bruger siden
06-01-2004

07-05-2009 kl. 09:09

Modsat kan man jo også opleve, at en bil efter 20-30.000 km kører bedre end en ny.
Tænk bare på alle de nye dieselbiler, som kører 5 km/literen mindre end det lovede de første mange tusinde km.

Men ellers helt enig. Når folk skriver, at en bil kører som ny efter 150.000 km, så er det jo noget pjat - uanset bilmærket iøvrigt.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

07-05-2009 kl. 12:41

Der spiller nyprisen helt sikkert ind.


Nu var det bare generelt ment at når en bil kun har kørt 25.000 km så må man forvente at den stadig køre og opfører sig som en nybil.

Dermed er der ikke nogen grund til at prøve at overbevise folk om at deres bil stadig er god efter eks. 25.000 km vel ?

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

H P

H P
bruger siden
06-01-2004

07-05-2009 kl. 13:25

Jeg forstår ikke helt problemstillingen ?

Min påstand er at ALLE biler kører som da de var nye, MEDMINDRE at de har defekter/slitage
En ældre bil der er passet og plejet med originale dele bør da altid uanset mærke køre som den skal dvs. som da den var ny ??
Hvis min 4 år gamle bil lyder/kører anderledes end da jeg fik den, så kører jeg da på værksted.

Og til Brian K.
Hvordan måler du om en 3 år gammel BMW kører bedre end en ny Totota?
Du kan da ikke sammeligne pærer og bananer?

En 3 år gammel Aston Martin kører sikkert også bedre end en ny Suzuki Alto?

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg