Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Indlæg slettet

Profil slettet

Profil slettet

02-01-2007 kl. 19:06

det er ikke godt for en die. kun at køre 2 x 4 km om dagen. Så set både udfra et mekanisk samt et økonomisk perspektiv, ville jeg overveje en benzin model.
Men ville nok købe en Carina fra 97 hvis det var mig. *SS*

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

02-01-2007 kl. 22:12

På mange Toyota D-4D´er, er der fra fabrikken monteret en tilskudsvarmer, i form af et Eberspächer dieselfyr. Dette fyr, kan så udbygges med et timerur, og en cirkulationspumpe, så du kan programmere det til at starte en halv time før du kører. Så er både kabine og motor varmet op. Men det diesel fyret bruger, fjerner fordelen sammenlignet med en benziner. Så med det behov, ville jeg købe en benziner. Selvom Yaris og dieselmotor er en lækker kombination!

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

02-01-2007 kl. 22:45

Kunne du ikke udelade de sarkastiske kommentarer, eller bare undlade at svare, hvis du ikke kan lade være med at skrive sådan noget fis?

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Kenneth Bon Nielsen

Kenneth Bon Nielsen
bruger siden
01-04-2005

03-01-2007 kl. 08:28

>> "Diesel er dyere i endkøb, samt dyere i grønafgift."

Mht. afgiften er dette måske korrekt, hvis man kigger på ældre biler - men på de nyere er der så at sige ingen forskel i afgiften.

Dieselbiler ER dyrere i indkøb, så det er en væsentlig faktor at holde øje med, hvis man skal ud og låne penge. Pt. er markedet dog sådan, at de også holder prisen lige så godt eller endda lidt bedre end benzinbilerne.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Kenneth Bon Nielsen

Kenneth Bon Nielsen
bruger siden
01-04-2005

03-01-2007 kl. 12:44

Hej Jan

Du har helt ret. Der ér en forskel på Yarisen. Vidste ikke, den var så stor på den nye model faktisk.

På den gamle er den ca 400 på et år - det er selvfølgelig mere, men jeg ville selv vurdere det til at være ret lidt - i forhold til hvor få km der skal til for at hente det ind igen. I øvrigt er 1,3'eren også 1520 for den nye model.

I 'gamle dage' var afgiften jo temmelig forskellig - men den er da blevet mindre med årene :)

Men det er nok smag og behag. Der er i hvert fald forskel på at køre en Yaris 1,0 benzin og 1,4 diesel :)

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg