Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Indlæg slettet

Profil slettet

Profil slettet

06-08-2010 kl. 10:59

Enig med Ole Kock.
1/
Med diesel-bilernes udbredelse er der opstået det problem, at folk der er vant til en benzinbil skal ændre kørestil.
Man skal være meget bevidst om det store moment der ligger omkring 1700-2500 omdr. og det er mange ikke !! Derfor vil "en let koblingsfod" som Ole kalder det, kunne slide en kobling unødigt.

2/
En del dieselbiler er nok udstyret med kobling og svinghjul der lige knap nok modsvarer momentet.
Uden at kende specifikationerne for en Aygo med dieselmotor, så kunne man måske tro at netop denne "sparemodel" er udstyret med en underdimensioneret kobling/svinghjul. Bilen har trods alt kun knap 60 hk, men momentet er der jo ved lave omdrejninger alligevel.

PS/ Der burde idag være en "praktisk lærdom" i køreundervisningen, der fortæller om de forskellige køre-stile ved hhv benzin og dieselmotor.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

07-08-2010 kl. 18:48

En toyota er et kvalitetsmærke Jan.
Men toyota går - som hovedparten af bilmærkerne idag - sammen med andre fabrikanter om at lave udvikling af visse discountmodeller for at dele de enorme omkostninger på den front.
Aygo deler platform og en palette af komponenter med 107 /C1.
Nissan Pixo tilsvarende med Suzuki Alto.
Suzuki Splash tilsvarende med Opel Agila.

Fælles for disse modeller ( der er sikkert flere...) er at mærkeidentiteten er forsvundet i en "masse" der ikke kan henføres specielt under et mærkes ellers ubestridte rygte som kvalitetsledende.

Derfor kan Toyota jo godt generelt have egne udviklingskoncepter med flere egne komponenter, der ligger over hvad den øvrige "almindelige" bilpark tilbyder.
Ikke at det ubestidt er min holdning - mere et billede når man læser diverse auto-index analyser.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg