Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Indlæg slettet

Lars Olsen

Lars Olsen
bruger siden
09-01-2006

19-04-2009 kl. 10:22

Hvis den har kørt en del km med halv diesel kan motoren sagtens have taget skade. Grundet tændingsbanken.
Mon ikke mekanikeren har skiftet tændrør og ikke kabler?

Det kan aldrig betale sig at ofre en større motorreperation på en bil til 18.000 kr, kør i den til den ikke kan mere og betagt tabet som lærepenge.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Lars Olsen

Lars Olsen
bruger siden
09-01-2006

19-04-2009 kl. 12:25

Att: Thomas

Jeg ved udemærket hvad tændingsbanken er.

Hvis kompressionen er forsvundet som resultat af tændingsbanken kan div. vidundermidler ikke rede motoren. Det er bare at smide endnu flere penge efter noget som allerede er dødt.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

H P

H P
bruger siden
06-01-2004

20-04-2009 kl. 15:03

hej Louise.

Allerførst: En benzinbil kan IKKE køre på diesel, den går simpelthen i stå så snart den %-vise benzin/Dieselblanding bliver for høj.

Hvis kompressioen er for lav, så var den det sikkert også INDEN du tankede diesel.

Swedol er efter min mening ikke en s--- værd, det er spild af penge

Jeg vil give Kaare Frank ret ( selvom vi ikke altid er enige:-) få en anden mekanikker til af vurdere sagen.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Lars Olsen

Lars Olsen
bruger siden
09-01-2006

20-04-2009 kl. 19:29

Ja men problemet er at hvis blandingsforholdet ikke bliver så stort at motoren ikke kan køre svarer det til at køre på benzin med meget lavt oktantal (under 80) Deraf tændingsbanken og som følge deraf kompressionstab.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Poul Schwaner

Poul Schwaner
bruger siden
15-06-2006

30-04-2009 kl. 01:28

Hej Louise.

Du efterlyser pålidelig mekaniker på vestegnen til din kedelige benzin/diesel sag.

Hvis ikke det bliver betragtet som reklamemæssig misbrug her at fremhæve bestemte firmaer så kan jeg anbefale flg. mindre mekanikerfirma som jeg har mange års god erfaring med:

Auto-& Dieselværkstedet
Sydvestvej 111
2600 Glostrup
Tel. 43 45 14 28

Mvh Poul.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg