Bilbasen Forum
Indlæg slettet
H P
bruger siden
06-01-2004
25-10-2008 kl. 08:44
Man må tage det sure med det søde.
Generelt er danske familier ikke "belastet" mere end f.eks. Engelske.
Køb du bare din nabo´s bil og nyd den, der er sikkert mange andre ulemper ved at bo i England :-)
Profil slettet
25-10-2008 kl. 14:59
Prøv at tage ud i noget socialt boligbyggeri i England så er virkeligheden langt fra din virkelighed. Og kik så lige på det generelle lønniveau i England og DK, så er købekraften for en løn sikkert mindre i England end i DK
Jan Nielsen
bruger siden
28-06-2006
25-10-2008 kl. 21:34
H P
bruger siden
06-01-2004
27-10-2008 kl. 16:38
Husk nu på at regeringen så sent som sidste år satte aftiften ned på miljørigtige biler, og rene el-biler er stadig helt uden registeringsafgift.
Jeg tvivler iøvrigt på at Danskerne ville købe økonomiske miljøbiler hvis reg.afgiften forsvandt , ville du ??.
Forskellen mellem Norge og Danmark er at Normændene mærmest vader i oliemilliarder, så de behøver ikke penge i statskassen fra en reg. afgift.
Hvis den Danske reg. afgift skulle forsvinde, hvem skulle så betale ??.
Jeg er selv ejer af 2 biler, og jeg syntes faktisk ikke at vores afgiftsystem er helt tosset. ( jeg står måske helt alene med dette synspunkt :-)