Bilbasen Forum

Abonner på forumtråd

Indlæg slettet

Henrik Rathje

Henrik Rathje
bruger siden
06-03-2004

11-06-2008 kl. 12:32

Husk det røde kort, og bilen skal have kasko. Så går det ikke helt galt.

DU ved det sikkert, men en A4 2,4 bruger en hel del olie. Så husk et par liter ekstra olie til at toppe op med! (mener en 10W-40 er ok til den).

Har før set en A4 2,4 der brugte 1 l olie pr. 1-2.000 km.. så check olien dagligt, især hvis du skal på alpekørsel.

Giv desuden dækkene en 2-3 psi ekstra i dæktryk, det gavner kørsel på motorvej.

Hvis det er en bil du har købt for nylig, så få lige checket kølesystemet, hjulophæng ( især foran er de svage på A4), bremser og få skiftet olie+filter inden du ta'r afsted.

Husk også de nye miljø mærkater man skal bruge i Tyskland.. besøg evt. en FDM butik, de kan fortælle mere om det.

Puhh.. sikke en remse :-).. god tur!!

- Henrik

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Jannik P

Jannik P
bruger siden
12-04-2005

11-06-2008 kl. 14:43

Ja gu kan den det, men lad være med at holde pedalen i bund hele vejen ned - det holder den ikke til medmindre den er rigtigt godt vedligeholdt.

Kør den evt til kontrol inden du tager afsted. skift evt bremser, olie og oliefilter.

Det er lidt at sammenligne med Lemans :-) når din familiebil der normalt ikke kører ture på mere end 100 Km/dag?? pludselig skal tage en tur på 11-?? timer/1500++ Km sydover i varmen så begynder fejlene at dukke op. så gør den klar til turen og hold et moderat tempo. Kontroller dæk (også reservehjulet), husk refleksvest til alle personer i bilen og husk en advarselstrekant. Ja og som andre også skriver - check væsker hver gang du stopper.

Rødt kort og registreringsattest (opbevares i lommen) skal altid være med i bilen når man tager den med på ferie. Forøvrigt udsteder forsikringen kun dette til kasko forsikrede da det jo er et kasko bevis!

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Carsten Jensen

Carsten Jensen
bruger siden
06-01-2004

11-06-2008 kl. 17:02

Hæhæ i 1986 kørte jeg og en kammerat til Paris i en 2CV fra 1971...det tog laaaaang tid og er nok en af grundene til jeg ikke hører supergodt idag... :-)
Men god tur sydover, og rart der er nogle der tænker på teknikken inden tur går afsted.
Har været afsted sidenhen og god planlægning skader ikke noget.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Jannik P

Jannik P
bruger siden
12-04-2005

11-06-2008 kl. 19:06

Det er nemlig rigtigt...alle biler kan. Min far og mor tog engang i slut 60'erne turen i en Fiat 600 frem og tilbage til gardasøen ;-)

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg

Profil slettet

Profil slettet

03-07-2008 kl. 16:02

Måske der er pillet ved speedometret og bilen i virkeligheden har kørt 510.000 km.

Det er nok bedst du lader den gamle spand stå og tager toget i stedet.

Anmeld Hvad betyder det? Besvar indlæg